środa, 30 kwietnia 2014

Stawianie moja

W tradycyjnej kulturze Śląska Cieszyńskiego 30 kwietnia było dniem stawiania moja. Pisze o tym m.in. Jan Szymik w wydanej przez Sekcję Ludoznawczą Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w RC książce ''Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim''.

Stawianie moja
„Późnym wieczorem w ostatnim dniu kwietnia kilku starszych chłopców – kawalerów stawia przed domem panny na wydaniu uprzednio przygotowanego moja, to jest wysokie, dorodne drzewo iglaste, zwykle świerk, któremu pozostawia się tylko zielony wierzchołek, resztę zaś gałęzi obcina się i ścięte drzewko dekoruje, czyli z pnia zdejmuje się korę. Zielony wierzchołek ozdabia się kolorowymi wstążkami, najczęściej z krepowego papieru lub zakupionymi w pasmanterii, a pod wierzchołek zawiesza się na drutach lub mocnych sznurach duży wieniec zrobiony z gałązek świerkowych, również ozdobiony kolorowymi wstążkami zwisającymi w dół. Jest to wielki honor dla panny, która rano 1 maja przed swoim domem zobaczy moja. Inicjatorem jego postawienia bywa zwykle kawaler, który już chodzi na zolyty do danej dziewczyny, czyli jej galan, albo ten, który ma prawdziwy zamiar ubiegać się o jej względy. Moja oczywiście należy pilnować przez cały miesiąc, bo tak długo on stać powinien” -  pisze Jan Szymik wyjaśniając, że mój stał też przez cały maj w centrum wsi czy miasta dla wszystkich panien.
(indi)

Powiatowe zmagania recytatorów

Już po raz trzeci uczniowie szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego zmierzyli się w Powiatowym Konkursie Recytatorskim. 29 kwietnia w Sali Domu Ludowego GOK w Hażlachu jury konkursu w składzie: Dyrektor Teatru w Czeskim Cieszynie Karol Suszka, kierownik Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie Joanna Wania, Beata Parchańska ? instruktor bibliotek powiatu cieszyńskiego, Stefan Król, przedstawiciel Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej Filii w Cieszynie wysłuchało prezentacji uczniów z 17 szkół
Powiatowe zmagania recytatorów
fot: (indi)
Jako że zaledwie kilka dni temu całą Polskę obiegła smutna wiadomość o śmierci jednego z polskich poetów, Tadeusza Różewicza, spotkanie dedykowano jego pamięci. Prezentowane utwory były najróżniejsze, jednak pośród nich znalazło się kilka utworów właśnie autorstwa Tadeusza Różewicza. Konkurs przygotowano pod hasłem: „Każdy ma swoją jedyną melodię istnienia”. Patronat honorowy nad zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Trzech Braci w Hażlachu konkursem objęła Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej mgr  inż. Elżbieta Adamowska, a medialny nasz portal.

Decyzją jury, jak podkreślali członkowie komisji wcale nie łatwą, zwyciężyła Estera Witoszek z SP Dębowiec (przygotowanie mgr Krystyna Moskała, mgr Magdalena Staniek). 2. Miejsce zdobyła Martyna Wlazło z SP Goleszów (przygotowanie mgr Aleksandra Stokłosa-Wapienik), III. Julia Pniok z SP Hażlach (przygotowanie mgr Patrycja Grzybek). Ponadto wyróżnienia otrzymali: Klaudia Gajda (SP Marklowice Górne, mgr Beata Klejczyk), Anna Woźniak (SP Simoradz, mgr Natalia Szewczyk), Maria Branny (SP Dębowiec, ,mgr Magdalena Staniek, mgr Krystyna Moskała), Witold Waszut (SP nr 3 Skoczów, mgr Agnieszka Krysta), Szymon Michalik (SP Cisownica, mgr Sylwia Molin), Klaudia Gawęda (SP Goleszów, mgr Aleksandra Stokłosa-Wapienik) oraz Justyna Wawrzacz (SP NR 2 Cieszyn, mgr Aleksandra Melcher-Maślińska.

Karol Suszka już zapowiedział, że trójka laureatów konkursu wystąpi po drugiej stronie Olzy, w Gnojniku, podczas podobnego konkursu dla polskich szkół na Zaolziu. Podsumowując wystąpienia młodych recytatorów profesjonalny aktor udzielił także szeregu rad i uwag odnosząc się do zaobserwowanych w czasie konkursu recytacji, sposobu prezentacji utworów. Sporo uwagi poświęcił gestykulacji, która, jak podkreślał, jeśli towarzyszy recytacji, musi być przemyślana i coś to ogólnej prezentacji utworu wnosić.

Młodzi recytatorzy otrzymali książki, laureaci przepiękne dyplomy oraz nagrody, które wręczali organizatorzy, jury oraz Wójt Gminy Hażlach Karol Folwarczny.  - Po prostu sprawia mi to przyjemność– powiedziała nam o nauce wierszy po wręczeniu nagród młoda recytatorka Julia Pniok reprezentująca szkołę gospodarzy. Zajęła III miejsce recytując „Zły humorek” i „Czy tutaj mieszka Królewna Śnieżka”. Dzień wcześniej wygrała konkurs recytatorski w Zebrzydowicach, na który przygotowane miała dwa inne wiersze.
(indi)


Powiatowe zmagania recytatorów
Powiatowe zmagania recytatorów
Powiatowe zmagania recytatorów

wtorek, 29 kwietnia 2014

Sprzątali Brenną

Po raz trzeci Gmina Brenna Wzięła udział w organizowanym przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie wspólnie z Nadleśnictwem Ustroń wiosennym sprzątaniu świata z okazji Dnia Ziemi. Sprzątali gimnazjaliści, którym po niesfornych pseudo turystach przyszło zebrać przeszło trzydzieści 100-litrowych worków śmieci.
Sprzątali Brenną
fot: (indi)
Uczniowie klasy 3b Gimnazjum w Górkach pod opieką Elżbiety Śniegoń i Piotra Stebla z KOP PTTK idąc wałami Brennicy od Górek Centrum pod Sojkę zebrali aż 25 worków śmieci, natomiast uczniowie klasy 2a i 2c Gimnazjum z Brennej pod opieką Beaty Zielonka i Witolda Greń oraz Wiktora Naturskiego z Nadleśnictwa Ustroń na szlaku na Błatnią zebrali zaledwie kilka niepełnych worków. – Trzeba przyznać, że na szlaku, którym szliśmy, wcale nie było tak źle – mówi Wiktor Naturski.

Po zakończeniu sprzątania wszyscy spotkali się w kolybie przy Skalnym Dworku w Brennej centrum, gdzie Urząd Gminy poczęstował wszystkich uczestników akcji gorącą herbatą i pieczonymi kiełbaskami. Każdy uczestnik otrzymał także od PTTK pamiątkową odznakę, a opiekunowie ponadto otrzymali dyplomy oraz plakaty.  - Tą akcją chcemy podkreślić Światowy Dzień Ziemi, który w Polsce obchodzony jest 22 kwietnia – mówiła Wójt Brennej Iwona Szarek dziękując działaczom PTTK i Nadleśnictwu za zorganizowanie akcji, a uczniom za czynny w niej udział.

Spotkanie w Skalnym Dworku stało się także okazją do sprawdzenia wiedzy turystyczno-krajoznawczej. Do konkursu wytypowano najlepszych uczniów, którzy rywalizowali pomiędzy sobą odpowiadając na losowo wybrane pytania. Konkurs prowadzili Jan Machała, przewodniczący Komisji ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, Piotr Stebel z KOP PTTK i Wiktor Naturski z Nadleśnictwa Ustroń. Zwyciężyli: I miejsce – Michał Piwowarczyk Górki; II miejsce – Krzysztof Stebel klasa 2a Brenna; III miejsce – Michał Gluck Górki; IV miejsce – Kamil Sikora klasa 2a Brenna. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Ustroń oraz Książeczki Odznaki Turysta Przyrodnik. Nagrody i dyplomy wręczali Wójt Gminy Brenna Iwona Szarek oraz Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie Jacek Tyczkowski.
(indi)

Sprzątali Brenną
Sprzątali Brenną
Sprzątali Brenną
Sprzątali Brenną
Sprzątali Brenną
Sprzątali Brenną
Sprzątali Brenną
Sprzątali Brenną
Sprzątali Brenną

Napad na konwój - ćwiczenia

Dzisiaj rano dwóch zamaskowanych mężczyzn napadło na więzienny konwój przewożący skazanych do zakładu karnego. Przestępcom nie udała się próba odbicia swoich towarzyszy. Dwóch konwojentów zostało ciężko rannych. Bandyci uciekli w stronę pobliskiego parku. Podczas policyjnej obławy podejrzani zostali zatrzymani
fot: (indi)