Klub Fotograficzny "START" przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie

Nowy - stary zarząd Klubu Fotograficznego „START”

-------

Wernisaż wystawy w Browarze




---------------------




----

Fotograficzny wernisaż w Muzeum św. Jana Sarkandra

Kościoły i kapliczki Śląska Cieszyńskiego. Można obejrzeć wystawę ponad dwustu zdjęć obiektów sakralnych

-------

------------------------

Wernisaż wystawy „Piękno Naszej Polski w 100 rocznicę odzyskania niepodległości”

Blisko 200 prac, 40 w kategorii do lat 14 i 165 w kategorii powyżej 14 lat wpłynęło na zorganizowany przez Klub Fotograficzny „Start” działający przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie konkurs fotograficzny  „Piękno Naszej Polski w 100 – lecie odzyskania niepodległości”. Przepiękne szklane puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe, dyplomy i nagrody wręczono uroczyście podczas zorganizowanego w piątkowe popołudnie w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie wernisażu.
Jako że mamy do czynienia z miłośnikami fotografii, a temat konkursu choć bardzo pojemny nawiązywał do historycznej rocznicy wernisaż poprzedziły dwa ciekawe merytoryczne wykłady. Pierwszy z nich ogólnie przybliżający realia okresu po I Wojnie światowej wygłosił dr Tadeusz Kania. Drugi, naświetlający stricte historię fotografii w tym okresie, Jerzy Pustelnik.
Prezes Klubu START Andrzej Kowol podkreślił, że jury miało niezwykle trudne zadanie, gdyż poziom prac był ogólnie bardzo wysoki i dokonanie wyboru tych najlepszych zajęło sporo czasu. Ostatecznie w młodszej kategorii zwycięzcami zostali ex eqwo Dawid Magnus i Weronika Kowol. Trzecie miejsce zdobył Daniel Brzóska.
W starszej natomiast przyznano 3 nagrody i 6 wyróżnień. Dwa równorzędne I miejsca zdobyli Grzegorz Szczepaniak (za pracę „Mogiła nieznanego żołnierza wracającego do kraju z frontu Wielkiej Wojny pod szczytem Babiej Góry”) oraz Zbigniew Pawlik („Polska walcząca”). III miejsce zdobył Henryk Myśliwski („Międzynarodowe Regaty Żeglarskie na Zalewie Wiślańskim”). Wyróżnienia: Halina Babińska („Plaża w Łebie”), Alojzy Ziółkowski („Okolice Bojanice II”), Beata Tyrna („Białoczerwona”), Alicja Dąbrowska („Karkonosze”), Gabriela Jaworowska („Zalipie wieś malowana”), Izabela Kowol („Podczas wojny wiek nie ma znaczenia”). Przyznano też nagrodę specjalną Renacie Zięba za pracę „Niepodległa”.
- Dzięki Komisji Fotografii Zarządu Głównego PTTK, która zwróciła się do ZG PTTK o dofinansowanie tego konkursu mieliśmy możliwość przygotowania tak dużej wystawy, którą oglądać można w cieszyńskiej bibliotece do 7 października – mówi Kowol. - A kto nie zdąży lub nie dotrze do Cieszyna, będzie miał możliwość obejrzenia jej później w Skoczowie – dodaje Krzysztof Greń,
(indi)



------------------------

Fotograficzne uczczennie 100-lecia niepodległości


----------------------------
Konkurs fotograficzny na 100-lecie niepodległości
Głównym tematem poruszanym podczas ostatniego (27.06) zebrania Klubu Fotograficznego „START” działającego przy oddziale PTTK „Beskid śląski” w Cieszynie była organizacja otwartego dla wszystkich konkursu fotograficznego "Piękno naszej Polski w 100 rocznicę niepodległości" .
7 września odbędą się obchody 100 lecia RP organizowane przez nasz klub pod patronatem KFK ZG PTTK w Bibliotece Miejskiej. Będzie wystawa fotograficzna naszych członków oraz uroczyste wręczenie dyplomów zwycięzcom konkursu, do udziału w którym już teraz wszystkich zachęcam. Interpretacja tematu dowolna – mówi Andrzej Kowol, prezes KF „START”. Dokładny regulamin konkursu jeszcze jest dopracowywany, szczegóły podamy, gdy będą znane. Ale już teraz amatorzy fotografii wyruszając z aparatem na wyprawy bliższe i dalsze po kraju mogą patrzyć na Polskę pod kątem konkursu.
Podczas zebrania oprócz konkursu miłośnicy fotografii krajoznawczej zaplanowali wyjazd na najbliższy plener fotograficzny do żywca oraz omówili inne sprawy związane z bieżącą działalnością klubu.
(indi)

-------------


Fotograficy w ochabskiej zagrodzie

Członkowie działającego przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie Klubu Fotograficznego ''START'' średnio raz na kwartał spotykają się na plenerach. Tym razem, w poniedziałkowe popołudnie 9 maja wybrali się do tradycyjnej zagrody rolnej skansen Ochaby.
Grupa miłośników fotografii z aparatami w ręku ruszyła zwiedzać zagrodę. Oj było na czym zawiesić oko i obiektyw. Gospodarze zgromadzili tam najróżniejsze przedmioty z czasów międzywojennych, ale i powojennych, które też już odeszły w zapomnienie. Starsi fotograficy wiele z prezentowanych rzeczy, tych będących w powszechnym użyciu w latach siedemdziesiątych XX wieku, pamiętali. Z sentymentalnym zamyśleniem, komentując między sobą i wspominając, uwieczniali już nie na fotograficznej kliszy, a na karcie SD cyfrowego aparatu całe przedmioty, jak i detale.
- Z taką siatką to ja chodziłem na zakupy – ktoś wspominał. - Ja też. Nosiło się ją w kieszeni i nazywało „anuszka”, bo a nuż coś będzie w sklepie – dodawał drugi. - O! Asparagus! Fakt kiedyś rósł w każdym domu– zachwycała się fotografka nie mogąc zdecydować czy wpierw skierować obiektyw na asparagus, czy na fisharmonię, a może na starą maszynę do szycia i przewieszone obok damskie reformy w kwiatki. Eksponaty prezentowane w skansenie są bardzo różnorodne. Od narzędzi rolniczych łącznie z maszynami rolniczymi, wszak zagroda to dawne gospodarstwo, poprzez przedmioty codziennego użytku będące niegdyś w każdym gospodarstwie domowym, skończywszy na sankach, bryczkach i samochodach, np. garazuje w ochabskiej stodole citroen z 1947 roku czy NRD-owski barkas z 19558 roku. Jest też część starego młyna, których w Ochabach były trzy.

Wszystko to miłośnicy fotografii zrzeszeni w KF „START” uwiecznili na zdjęciach, z których planują we współpracy z gospodarzami zagrody, państwem Bieniek, zaprezentować na wystawie.

(indi)

--------------------------

Wspólny konkurs fotografików i kolarzy z cieszyńskiego PTTK

Miłośnicy fotografii krajoznawczej zrzeszeni w Klubie Fotograficznym ''START'' działającym przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie 10 marca spotkali się na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym.
Na wstępie jednogłośnie zadecydowano o przesunięciu o rok wyborów władz w KF „START”, aby wybory władz Klubu pokrywały się z wyborami władz w Oddziale. Zebranie przerodziło się więc w zebranie sprawozdawcze. Prezes Klubu Andrzej Kowol odczytał sprawozdanie z działalności KF „START” w 2015 roku oraz propozycje działalności w roku 2016. Na tym też skupili się działacze planując plenery i wystawy.

Zbigniew Pawlik, członek klubu a zarazem Prezes Klubu Kolarskiego „ONDRASZEK” zaproponował, aby KF „START” przyłączył się do konkursu fotograficznego organizowanego przez klub „ ONDRASZEK”. Prezes KF „START” Andrzej Kowol bardzo chętnie zgodził się na współpracę oraz zaproponował pomoc przy nagrodach. Przegłosowano jednogłośnie współudział KF „START” w konkursie „Jubileusz z Ondraszkiem”. Dodajmy, że konkurs będzie otwarty. Choć preferowane będą zdjęcia z wypraw kolarskich organizowanych przez „Ondraszka”, to można będzie nadesłać nań również zdjęcia zrobione na indywidualnych wycieczkach, muszą jednak zawierać element rowerowy. Szczegóły i regulamin konkursu ogłoszone będą w późniejszym terminie, warto jednak już teraz mieć go na uwadze ruszając rowerem na szlak.

(indi)

----------------------


Przyroda zamknięta w kadrze

W Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, w salce konferencyjnej na drugim piętrze oglądać można nową wystawę fotografii o tematyce przyrodniczej. Prezentowane są prace członków Klubu Fotograficznego ''START'' działającego przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie oraz laureatów otwartego konkursu fotograficznego ''Kochajmy Przyrodę''.
Laureaci konkursu fotograficznego, fot. indi
W konkursie nagrodzeni zostali Izabela Jaworek oraz Piotr Kulisz. - Oboje nagrodzeni ex aequo, gdyż ich prace były na bardzo wysokim poziomie – mówi Andrzej Kowol, prezes KF "START". - W klasie młodzieżowej natomiast nagrodzono Weronikę Kowol, która jak na wiek siedmiu lat zaprezentowała wspaniałe technicznie zdjęcia bez obróbki komputerowej – dodaje dumny tata podkreślając, że jury było w tej kwestii zgodne.

- Konkursy i wystawy organizujemy, gdyż chcemy zachęcić fotografujących, aby pokazywali swoje dokonania, a nie zapominali, że gdzieś tam na dysku mają kilka tysięcy nikomu nie prezentowanych zdjęć – wyjaśnia ideę organizowanych już od kilku lat przez KF "START" Kowol. Oczywiście na konkurs czy wystawę miłośnicy fotografii, fotografowie amatorzy, którzy swój wolny czas spędzają na szlaku z aparatem w ręce wybrać muszą kilka najlepszych ujęć, co skłania ich także do refleksji nad własnymi pracami i doskonaleniem techniki i sposobu patrzenia przez obiektyw.
(indi)

----------------


Wystawy i plenery Klubu Fotograficznego ''Start''

Członkowie Klubu Fotograficznego ''Start'' przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie w pierwszy styczniowy poniedziałek spotkali się na zebraniu Klubu. Wśród licznych omówionych i zaplanowanych przedsięwzięć sporo jest takich, które zainteresować mogą każdego, również pasjonatów fotografii spoza szeregów Klubu i PTTK.
Członkowie Klubu Fotograficznego \\\\\\\'\\\'START\\\\\\\'\\\' podczas zebrania oceniali nadesłane na konkurs prace, fot. ind
Pierwszym z nich jest zaplanowana na 15 stycznia na godzinę 16.30 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie przy ul Głębokiej pokonkursowa wystawa "Kochajmy Przyrodę" oraz wernisaż wystawy członków Klubu Fotograficznego "START".

Kolejnym przedsięwzięciem Klubu jest wyjazd 30 stycznia na plener fotograficzny do Żywca by fotografować niezwykle barwne, dynamiczne i ciekawe zjawisko kulturowe, jakim są na "Gody Żywieckie". Członkowie Klubu jadą prywatnymi samochodami, dysponują kilkoma wolnymi miejscami, można więc się dołączyć zarówno dojeżdżając własnym samochodem, jak i umawiając się na wspólny transport. Główną organizatorką pleneru jest członkini klubu Gabriela Jaworowska, z którą można się kontaktować pod nr tel. 692 784 800.

O kolejnych ciekawych propozycjach Klubu „Start”, z których mogą skorzystać również osoby niezrzeszone, będziemy informować na bieżąco. Ponadto każdy zainteresowany może przejść na zebranie klubu, które odbywają się w pierwszy poniedziałek miesiąca naprzemiennie w siedzibach PTTK w Cieszynie i Skoczowie. Następne zaplanowano na 1 lutego o o 1.00 w Cieszynie.
(indi)

-------------


Dołącz do grona miłośników fotografii krajoznawczej

Już 4 stycznia pełną parą ruszają w nowy rok działalności miłośnicy turystyki i fotografii zrzeszeni w Klubie Fotograficznym "START" działającym przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie.
Na ostatnim zebraniu KF 'Start' postanowiono na kolejne spotkania przychodzić ze zdjęciami do omówienia, fot.indi
Na zaplanowane na pierwszy noworoczny poniedziałek zebranie członkowie Klubu przyjdą ze swymi zdjęciami, które będą prezentowane, a miłośnicy fotografii będą wymieniali się uwagami, radami, sugestiami. Na poprzednim, listopadowym zebraniu Klubu ustalono bowiem, że taka forma spotkań będzie przydatna dla członków Klubu, którzy dzięki temu z każdego zebrania wyniosą nową wiedzę, umiejętności czy spojrzenie na otaczający nas świat.
- Bo jasne jest, że jak kilka osób fotografuje dokładnie ten sam obiekt, to każde zdjęcie będzie inne, każdy co innego wyeksponuje, bo każdy ma inne spojrzenie – mówi Irena Greń związana z klubem od samego jego początku. - I warto się tymi spostrzeżeniami, sposobem spojrzenia dzielić między sobą – dodaje.

A okazji do sprawdzenia w praktyce jak różni się spojrzenie na ten sam obiekt będzie w ramach działalności KF Start w nadchodzącym roku sporo. Już zaplanowano styczniowy plener podczas którego obfotografowane będą gody żywieckie, w marcu plener w Kościele św Piotra i Pawła w Skoczowie, w czewrwcu wyjazd na forum fotograficzne w Wieruszowie w woj. Łódzkim, a także wrześniowy plener „Pieczenie barana” na szczytowej polanie Starego Gronia (tu znany jest już nawet dokładny termin - 11.09.2015), a w okresie wakacyjnym Dwudniowy plener Jaworzynka - Hyrczawa.

KF Start to grupa zorganizowana, w której obowiązują zapisy, składki – jak w każdej organizacji. Jego zarząd otwarty jest jednak na nowych członków. Jeśli więc ktoś jest zapalonym turystą, który w dodatku górskie szlaki uwielbia przemierzać z aparatem w ręku, to jest to miejsce właśnie dla niego. Może przyjść 4 stycznia o 17.00 do siedziby Koła Miejskiego PTTK w Skoczowie (naprzeciw starej policji) i wstąpić w szeregi organizacji.

indi

------------------


Z aparatem fotograficznym na polowanie - Konkurs fotograficzny KF Start

Po długiej letniej przerwie 2 października spotkali się członkowie działającego przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie Klubu Fotograficznego ''Start''. Jednym z poruszanych tematów był otwarty konkurs fotograficzny pod hasłem ''Kochajmy przyrodę''
członkowie klubu spotkali się w siedzibie PTTK przy ul. Głębokiej w Cieszynie, fot. indi
Tym razem duże udogodnienie dla startujących – zamiast kosztownych odbitek na konkurs nadsyła się zdjęcia w formacie cyfrowym. Na adres poczty elektronicznej można wysłać maksymalnie 5 zdjęć wraz z kartą zgłoszenia. Trzeba się jednak pośpieszyć, gdyż termin zakończenia konkursu upływa 15 października.

Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na ingerencję człowieka w przyrodę oraz promowanie jej ochrony oraz promowanie turystyki przyrodniczej. - Prace nadesłane na Konkurs powinny tematycznie odnosić się do tematów przyrodniczych takich jak piękno przyrody, ratowania zagrożonych gatunków, ingerencji człowieka w środowisko naturalne itp. – ewyjaśnia Andrzej Kowol, prezes KF Start dodając, że z konkursu zostaną wycofane prace, które nie nawiązują do jego tematyki. Chętni do wzięcia udziału w konkursie mogą zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie , a także na stronie internetowej Klubu Fotograficznego „START”
Nadesłane prace zdjęciowe, po ogłoszeniu wyników będą prezentowane w roku 2015 na wystawie w Cieszynie oraz w roku 2016 w Warszawie w siedzibie Centralnej Biblioteki PTTK przy ulicy Senatorskiej 11.

Podczas zebrania Klubu oprócz omówienia konkursu dyskutowano o sprawach bieżących klubu, zrealizowanych przedsięwzięciach i planach na przyszłość. Warto podkreślić, że Klub jest otwarty dla wszystkich miłośników wędrówek krajoznawczych z aparatem w ręce. Niekoniecznie w odległe zakątki świata. Ciekawe zdjęcia można zrobić również w najbliższej okolicy, a spotkania w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach pozwalają rozwijać swe pasje, wymieniać się doświadczeniami i wiedzą. Dlatego jeśli ktoś interesuje się fotografią krajoznawczą warto by zajrzał do klubu Start.

(indi)

----------------


Plenery dla wszystkich

Członkowie Klubu Fotograficznego Start działającego przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie na kolejnym zebraniu ustalili terminy najbliższych plenerów wyjazdowych. Jest to informacja o tyle istotna, że są to imprezy otwarte, na które wybrać może się każdy, nie tylko członek Klubu.
członkowie KF Start zebranie poświęcili planowaniu kolejnych plenerów, fot. indi
Miłośnicy fotografii krajoznawczej z Cieszyna i Skoczowa ustalili więc, że 19 kwietnia wyjadą na plener fotograficzny do Wisły. Zbiórka w Skoczowie o 8.45 na parkingu przy ul. Mickiewicza, przy dawnej policji, naprzeciw siedziby PTTK. Chętni do wzięcia udziału w wyjeździe mogą stawić się na miejscu zbiórki, jeśli dysponują własnym samochodem lub skontaktować się z organizatorem, do którego napływają zgłoszenia chętnych osób i samochodów do dyspozycji. Kontakt: Andrzej Kowol. Tel. 48691015680, e-mail: andejolena@wp.pl.

Kolejny wyjazd członkowie KF Start zaplanowali na 21 czerwca. Tym razem nieco dalej, bo na Babią Górę. Wyjazd organizowany jest na tych samych zasadach, a zbiórka o 5.30 w Skoczowie w tym samym miejscu.

Oba wyjazdy częściowo związane są z planowanym otwartym konkursem fotograficznym, gdyż jego tematem tego roku będzie przyroda.
(indi)

-------------

Zebranie sprawozdawcze KF Start

Członkowie Klubu Fotograficznego Start działającego przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie spotkali się na zebraniu sprawozdawczym, które zorganizowano 23 marca w siedzibie Oddziału PTTK.
Członkowie KF Start spotkali się na zebraniu sprawozdawczym, fot. indi
Prezes Klubu Andrzej Kowol odczytał sprawozdanie z zeszłorocznych działań klubu. Okazało się ono niezwykle obszerne, a obecny na zebraniu dr Tadeusz Kania stwierdził, że mało która organizacja o tak krótkim okresie działania i tak niewielkiej liczbie członków organizuje rocznie tyle przedsięwzięć.
Do największych i najbardziej udanych zaliczyć można przede wszystkim organizację Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej, dzięki któremu do Cieszyna, Skoczowa i Ustronia zjechali miłośnicy fotografii krajoznawczej z całej Polski, a w swe strony wrócili z mnóstwem zrobionych na Śląsku Cieszyńskim zdjęć, dzięki czemu z pewnością przyczynili się do propagowania walorów turystycznych naszego regionu. Były także wystawy m.in. w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, skoczowskim Art. Adresie, Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie a nawet w siedzibie Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. Ważną inicjatywą jest otwarty konkurs fotograficzny, w którym każdy może spróbować swych sił.

W kolejnym punkcie obrad skupiono się na planach na bieżący rok. Zaplanowano spotkania, wystawy i plenery. Najwięcej uwagi poświęcono jednak przygotowaniu regulaminu otwartego konkursu fotograficznego, którego tematyką w tym roku będzie przyroda. Zebranie zaszczycili prezes Jacek Tyczkowski i wiceprezes Zbigniew Pawlik zarządu oddziału.
(indi)

-----------------

Klub Fotograficzny START działa pełną parą

Kolejne zebranie Klubu Fotograficznego START działającego przy oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie zorganizowano w siedzibie Oddziału przy ulicy Głębokiej w Cieszynie.
Członkowie KF START zebrali się w siedzibie Oddziału PTTK w Cieszynie, fot. indi
Wpierw omówiono sprawy wystaw odbytych oraz tych planowanych. Ponieważ nie wszyscy członkowie klubu byli na wszystkich wystawach, po krótce zdano sobie z nich relacje. Warto zatem przypomnieć, że o wystawach zdjęć członków Klubu Fotograficznego START, które można oglądać w Cieszynie, Skoczowie, a także w Warszawie.

Omówiono plany związane nie tylko z wystawami prac członków klubu, ale także z inicjatywami skierowanymi na zewnątrz organizacji, do mieszkańców regionu. Są to przede wszystkim otwarte konkursy fotograficzne, na które swe prace nadesłać może każdy miłośnik fotografii. Kolejny konkurs przygotowywany jest przez KF START we współpracy z Komisją Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie i Ligą Ochrony Przyrody. Konkurs odbędzie się pod hasłem „Kochajmy Przyrodę”. Co istotne dla tych, których od udziału w poprzednich konkursach odstraszały konieczne do poniesienia koszty wywołania odbitek wysyłanych na konkurs zdjęć mamy dobrą wiadomość – wprowadzone zostaną zmiany w regulaminie, które spowodują obniżenie kosztów odbitek, gdyż w planowanej edycji konkursu odbitki będą drukowane w drukarni.

Podczas zebrania zajęto się też organizacyjnymi sprawami wewnątrzklubowymi. Omówiono problemy związane z przepływem informacji wewnątrz klubu, a co za tym idzie działaniem strony internetowej i wyjaśniono powstałe nieporozumienia.

(indi)

------------------

Cieszyńskie prezentuje się w stolicy

Wystawę fotografii krajoznawczej ''Cieszyńskie bez granic'' będącą efektem zorganizowanego przez Klub Fotograficzny ''START'' przy oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie konkursu fotograficznego o tymże tytule z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie przeniesiono do stolicy. Obecnie prezentowana jest w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie przy ul. Senatorskiej 11 na I piętrze.
Wystawę zawieźli do Warszawy i rozwiesili członkowie KF „START”. Prezentowana będzie w stolicy do 9 marca. Zdjęcia ukazujące piękno naszej ziemi prezentowane w stolicy są doskonałą promocją regionu. Mimo tematu zawężonego do jednego regionu, zdjęcia są bardzo różnorodne. Jedne przedstawiają krajobrazy, inne architekturę, jeszcze inne ludzi.
- W tym roku konkurs poświęcony był Ziemi Cieszyńskiej, więc powtarzają się zdjęcia wielu miejsc, obiektów, typu Rotunda - mówi Andrzej Kowol, prezes Klubu Fotograficznego START - Jako prezes Klubu Fotograficznego "START" szczególnie chciałem podziękować za pomoc Staroście Cieszyńskiemu panu Jerzemu Król, Dyrektorce Biblioteki Miejskiej w Cieszynie pani Izabeli Kuli, Dyrektorce Centralnej Biblioteki PTTK pani Marii Janowicz, redaktorom portali internetowych haloCieszyn oraz OX.PL. A przede wszystkim koleżance z Klubu za włożoną pracę społeczną, Gabrieli Jaworowskiej oraz mojej żonie, również członkini Klubu, dzięki którym to wszystko się zdarzyło – mówi Kowol.

Edward Kutyła z zarządu Głównego PTTK, który, jako że pochodzi z jastrzębia i na Ziemi Cieszyńskiej bywa często przyznał po wczorajszym zebraniu Zarządu Głównego, że wszystkim bardzo się wystawa podobała. - Jest w dobrym miejscu i ciągle jest oglądana przez tłumy korzystających między innymi z sali konferencyjnej PTTK – zauważa Kutyła dodając, że plusem ekspozycji jest też lokalizacja koło zamku królewskiego.
(indi)

----------------

''Spojrzenie'' w ARTadresie

W skoczowskim Art Adresie obejrzeć można ciekawą wystawę fotograficzną. Prezentowane są nań prace członków Klubu Fotograficznego START działającego przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie.
O wystawie mówiła jej komisarz Irena Greń, fot. indi
Na ekspozycji zatytułowanej „spojrzenie” każdy przedstawił zdjęcia w jednym, wybranym przez siebie temacie. Oprócz samych fotografii niezwykle ciekawa jest również forma ich prezentacji. Mianowicie w roli ram występują stare okna, co w połączeniu z tytułem ekspozycji – spojrzenie komponuje się idealnie.
Są to okna na świat. Podróże, wycieczki, spojrzenie na to, co nas otacza z krajoznawczego punktu widzenia. I tak też sobie pomyślałam, że patrząc przez okno jesteśmy tak trochę fotografami. Bo okno to ramy. Czyli kadry są gotowe – mówiła podczas zorganizowanego w piątkowe popołudnie 6 lutego wernisażu Julia Broda z MCK.

Komisarzem wystawy jest Irena Greń, członkini KF START oraz skoczowskiego Koła PTTK. Opowiedziała ona nie tylko o tym, jak powstała sama wystawa, ale w skrócie przybliżyła zebranym historię i działalność Klubu Fotograficznego START. Wspominała o największych przedsięwzięciach, takich, jak zorganizowanie ogólnopolskiego Forum Fotograficznego. Wyjaśniła, że Klub Fotograficzny START przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie działa od 12 kwietnia 2012 roku. Ma na swoim koncie organizacje kilkunastu plenerów i konkursów fotografii krajoznawczej.
- Pomysł na wystawę zatytułowaną „spojrzenie” zrodził się właściwie z obserwacji. Jedną moją pasją jest patrzenie przez obiektyw, a drugą obserwacja ludzi. Zauważyłam, że będąc na tych samych plenerach, w tym samym gronie, robimy zdjęcia tego samego, a są one zupełnie inne. I doszłam do wniosku, że różni nas właśnie to spojrzenie. Każdy ma inny smak, inne czucie świata, który pojawia się w obiektywie i doszłam do wniosku, że to spojrzenie trzeba gdzieś zamknąć, pokazać – mówi Irena Greń wyjaśniając, jak narodził się pomysł wystawy jednocześnie przyznając, że pomysł na ramy okienne w roli ram na obrazy zaczerpnięty został ze schroniska w Sudetach, w którym właśnie tak prezentowane były fotografie.

- Największą sztuką jest patrzeć i widzieć. Bo często przechodzimy obok czegoś, co nam się wydaje, że jedynie pełni jakąś funkcję, a posiadając umiejętność patrzenia można w sposób ciekawy to przedstawić – mówił gratulując autorom i organizatorom wystawy Robert Orawski – dyrektor MCK. Na uroczystym wernisażu nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta oraz Oddziału PTTK „Beskid Śląski”, który reprezentował sam prezes Jacek Tyczkowski. Wystawę oglądać można w skoczowskim Art. Adresie do 20 marca. Dodajmy, że swoje SPOJRZENIE prezentują nań: Irena Greń, Krzysztof Greń, Gabriela Jaworowska, Beata Tyrna. Aleksandra Kowol, Andrzej Kowol.
(indi)

-----------------------

Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto zorganizowany przez Klub Fotograficzny START przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie konkurs fotograficzny Cieszyńskie bez granic. Laureatów poznaliśmy podczas wernisażu pokonkursowego, jaki zorganizowano 2 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, a nagrodzone prace oglądać można tam do końca roku.
laureatka I miejsca Gabriela Jaworowska, fot. indi
W tym roku konkurs poświęcony był Ziemi Cieszyńskiej, więc powtarzają się zdjęcia wielu miejsc, obiektów, typu Rotunda – zauważył podczas wernisażu towarzyszącego ogłoszeniu wyników Andrzej Kowol, prezes Klubu Fotograficznego START. Obecny na wernisażu przedstawiciel Zarządu Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie Henryk Więzik, który jednocześnie był członkiem jury przyznał, że wybór nie był prosty, gdyż wiele prac było na wysokim poziomie, a przy tym, mimo tematu zawężonego do jednego regionu, zdjęcia były bardzo różnorodne. Jedne przedstawiają krajobrazy, inne architekturę, jeszcze inne ludzi.
Ostatecznie jury, w którego skład wchodzili: Marcin Wieczorek (przewodniczący), Jacek Góralik, Henryk Więzik i Maria Czyż wyłoniło zwycięzców, którym puchary, dyplomy i nagrody wręczono podczas wernisażu.
W kategorii młodzieżowej, do 16 lat, wyróżniono Karolinę Kwiatkowską za pracę „Cieszyński Zamek”. Jury z rozczarowaniem zauważyło, że młodzież do uczestnictwa w konkursie się w tym roku nie garnęła. W kategorii ponad 16 lat, czyli dla wszystkich pozostałych uczestników konkursu, a nadesłano nań ponad 60 prac, I miejsce jury przyznało Gabrieli Jaworowskiej za pracę „Mgły z Ochodzitej”, II Barbarze Karnas za „Jesienny poranek w górach”, III Sebastianowi Słoninie za zdjęcie zatytułowane „Zimowo”. Wyróżnienia przyznano za zdjęcia: „Olza w objęciach wierzby” Alicja Gałucha, „Czekając na sezon” Justyna Pawlik, „Na szczycie Śnieżki” Krzysztof Greń, „W bukowych szponach” Zbigniew Palik, „Cieszyńska latarnia” Dawid Kowol, Wieża i drzewo” Izabela Kowol, „Cieszyński staw” Kamil Kowol, „Rotunda atrakcją” Aleksandra Kowol.
Niezwykle miłym zaskoczeniem było dla mnie (Beaty Tyrny - autorki tekstu - przyp. red. ) „specjalne wyróżnienie za ciekawą interpretację tematu”, jakie otrzymałam za zdjęcie „Za mgłą”

Ciekawą formułą dodatkowej nagrody było wymyślone tego roku po raz pierwszy przez organizatorów konkursu głosowanie publiczności. Prezes klubu wszystkim, którzy przyszli na wernisaż wręczył karteczki do głosowania. Po obejrzeniu wystawy, na której prezentowane prace były wymieszane i nie podpisane, każdy miał wybrać jedno zdjęcie, które najbardziej mu się podobało. I tu spotkała mnie kolejna miła niespodzianka. Publiczność wybrała moje zdjęcie, a ja wróciłam z wernisażu z dwoma pucharami i dyplomami.
(indi)

O konkursie pisaliśmy (Okiem Obiektywu Śląsk Cieszyński w obiektywie ).








-------------

ROZMAWIALI O WYSTAWIE I NOWEJ STRONIE…

fot. Krzysztof Greń

-------------------

Śląsk Cieszyński w obiektywie

Miłośnicy fotografii z obu stron Olzy, którzy utrwalają swoim obiektywem piękno Śląska Cieszyńskiego wzięli udział w organizowanym przez Klub Fotograficzny ''Start'' działający przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie konkursie fotograficznym. Efekty ich prac zobaczyć można będzie na wystawie ''Cieszyńskie bez granic''. Wernisaż odbędzie się 2 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie o godzinie 16.
– Serdecznie zapraszamy uczestników konkursu wraz z osobami towarzyszącymi, a także wszystkich, którzy chcą obejrzeć nagrodzone prace – mówi Andrzej Kowol, prezes KF „Start”, organizator konkursu.
Prace nadesłane na Konkurs przedstawiają powiat cieszyński oraz Zaolzie. Można było nawiązać w nich do zdobywania odznak turystycznych oraz do imprez turystycznych organizowanych w naszym regionie. Celem Konkursu jest promowanie poprzez fotografię powiatu cieszyńskiego oraz Zaolzia na terenie całej Polski. Z pewnością sprzyjać temu będzie kolejna wystawa. Po cieszyńskiej Bibliotece Miejskiej nagrodzone fotografie prezentowane będą w Galerii Krajoznawczej PTTK przy Senatorskiej 11 w Warszawie.
(indi)

----------------

Nowa strona i pomysły KF Start

Członkowie Klubu Fotograficznego Start działającego przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie 17 listopada spotkali się na kolejnym zebraniu. Omówiono szereg ważnych spraw organizacyjnych, a także oglądano zdjęcia z ostatniego pleneru fotograficznego dzieląc się uwagami na temat poszczególnych zdjęć.
Członkowie klubu dyskutowali nad różnymi sprawami technicznymi dotyczącymi zdjęć i organizacji wystawy, fot. indi
- Taka wymiana spostrzeżeń jest bardzo przydatna. Każdy na fotografowany temat ma inne spojrzenie. Widzę to wyraźnie, jak z Krzyśkiem fotografujemy to samo miejsce, a przynosimy zupełnie inne zdjęcia – zauważyła Irena Greń. Poszczególni członkowie klubu zwracali też uwagę na zupełnie inne niedociągnięcia. Jednym bardziej przeszkadzały pozostawione po bokach kadru fragmenty niepotrzebnych elementów, jak kawałek gałęzi sąsiedniego drzewa czy framuga drzwi, inni zastanawiali się, czy należy prostować „walące się” na zdjęciu budynki. Ostatecznie każdy ma swoje własne upodobania i własne spojrzenie poprzez obiektyw, jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto wysłuchać uwag i spostrzeżeń, zwłaszcza tych technicznych, innych miłośników fotografii a wymiana doświadczeń i spostrzeżeń jest bardzo cenna. Dlatego postanowiono część każdego kolejnego spotkania poświęcać właśnie na omówienie kilkunastu zdjęć przyniesionych przez członków klubu. Sprawę zdecydowanie ułatwia rzutnik multimedialny, dzięki któremu klubowicze wybrane do pokazu kilkanaście zdjęć bezkosztowo przynoszą na pendrajwie.

Ponadto dyskutowano o nowej stronie Klubu. Działa ona na serwerze Optimalahttp://www.klubfotograficznystart.ox.pl/  i wszyscy członkowie klubu są bardzo zadowoleni ze zmian. Ustalono, że systematycznie na stronę dodawane będą krótkie notki o członkach klubu i zdjęcia ich autorstwa. Omawiano także kwestie techniczne planowanej wystawy w skoczowskim Art Adresie. Wiadomo już, że wernisaż odbędzie się 6 lutego, a forma, w jakiej zostaną zaprezentowane prace członków KF Start z pewnością zaskoczy oglądających. Wystawa zatytułowana będzie „Spojrzenie”, a jej komisarzem jest Irena Greń.

Sporo uwagi poświęcono także organizowanemu przez Klub konkursowi fotograficznemu „Cieszyńskie bez Granic”. Zaplanowano posiedzenie komisji, ustalono, kto może w niej zasiadać. W najbliższym czasie podany zostanie termin wernisażu pokonkursowego połączonego z wręczeniem dyplomów i nagród.
(indi)

--------------------

Zmiany w KF Start

Na ostatnim zebraniu Klubu Fotograficznego Start przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie, które zorganizowano w siedzibie Koła Miejskiego PTTK w Skoczowie, działo się wiele. Nie tylko podsumowano największe osiągnięcie, jakim było perfekcyjne zorganizowanie przez młody klub trzydniowego Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej, ale także podjęto kilka decyzji na przyszłość, m.inn. o zmianie strony internetowej.
Zmiany w KF Start
fot. indi
 Krzysztof Greń zaproponował, by stronę zlikwidować i założyć nową na platformie Optimal, gdyż prowadzi tam już stronę Miejskiego Koła PTTK Skoczów i wszystko działa bez zarzutu. Propozycję poparła reszta członków, zwłaszcza, iż Krzysztof Greń zadeklarował się prowadzić nową stronę. Strona ma być bardziej przejrzysta, ale też bardziej dynamiczna, by odwiedzających ją gości zachęcić także do osobistego odwiedzenia klubu i organizowanych przez klub przedsięwzięć.
Członkowie Klubu bowiem nie chcą zamykać się we własnym gronie, a wychodzić z różnymi propozycjami na zewnątrz, do osób niezrzeszonych. Stąd organizowane przez KF Start otwarte dla wszystkich konkursy fotograficzne czy plenery. Zaplanowano już zorganizowanie dwudniowego pleneru ogólnopolskiego w Brennej, co spotkało się z akceptacją Zarządu Głównego PTTK.
Postanowiono także zacząć szerzej propagować poza klubem zdobywanie odznak fotografii krajoznawczej nadawanych przez PTTK. - Nie chcemy zamykać się we własnym gronie, dlatego zamierzamy propagować zdobywanie odznak fotografii krajoznawczej poza klubem, wśród osób nie zrzeszonych a z zamiłowaniem wędrujących z aparatem w ręku po górskich szlakach – mówi Andrzej Kowol, prezes KF Start.
(indi)
Zmiany w KF Start
Zmiany w KF Start
Zmiany w KF Start
Zmiany w KF Start

-----------------------------

----------------

Forum fotograficzne w Cieszynie

IMG_1107
Trzy dni na Śląsku Cieszyńskim gościli miłośnicy fotografii krajoznawczej zrzeszeni w strukturach Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Kilkudziesięciu fotografów przyjechało na zorganizowane przez Klub Fotograficzny „Start” przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej.
Zakwaterowani byli w Ustroniu, jednak z aparatami w rękach zwiedzili nie tylko Ustroń, ale też Skoczów i Cieszyn, a także Czeski Cieszyn. Lewobrzeżną część miasta odwiedzili w niedzielne (9 czerwca) przedpołudnie. Do swych rodzinnych miast, a przyjechali z całej Polski, wrócą z mnóstwem fotografii ukazujących piękno Śląska Cieszyńskiego i z pewnością prezentować je będą na przeróżnych wystawach. (indi)

-------------------

Forum fotograficzne zakończone

6-8 czerwca były bardzo owocnymi w fotografie ze Śląska Cieszyńskiego dniami. Zakończyło się Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej. Kilkudziesięciu uczestników odbywającego się w Ustroniu, Skoczowie i Cieszynie pleneru fotograficznego rozjechało się do swych domów ze sporymi kolekcjami zdjęć ukazujących piękno naszego regionu. A że uczestnicy przyjechali na Forum praktycznie z całej Polski, to i zdjęcia Śląska Cieszyńskiego powędrowały w różne zakątki kraju.
Forum fotograficzne zakończone
fot: (indi)
Gościli u nas miłośnicy fotografii m. in. z takich miast, jak Rzeszów, Gdynia, Gdańsk, Radom, Wrocław, Łódź, Łowicz, Pleszew, Chorzów, Warszawa, Łańcut, Kędzierzyn-Koźle, Elbląg, Kołobrzeg, Ostrowiec Świętokrzyski i wiele innych miejscowości.
Byłem na wielu Forach Fotograficznych, ale wydaje mi się, że to było na bardzo wysokim poziomie, koleżanki i koledzy z Klubu Fotograficznego "START" postawili wszystko na jednej szali - albo się uda od początku do końca i nasz niedawno powstały Klub przyniesie Oddziałowi PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie chlubę, albo będzie po nas. Wydaje mi się, że z opinii gości, uczestników czy nawet obsługi Domu Wczasowego Przodownik, gdzie zakwaterowani byli uczestnicy Forum wszystko stało na wysokim poziomie. Najlepiej obrazuje to wypowiedź kolegi z Chorzowa, który powiedział, że był na wielu Forach ale tutaj narobił więcej zdjęć w pierwszym dniu, niż gdzie indziej na całej imprezie. Forum było tym bardziej dla nas bardzo ważne, że dwie osoby z naszego Klubu ubiegały się o tytuł Instruktora Fotografii PTTK. Jest to tytuł bardzo prestiżowy, ponieważ Instruktorów na terenie Polski jest tylko około 70. Udało się i jest nas teraz trzech, a jeszcze parę lat temu mało kto z nas wiedział, że coś takiego istnieje – podsumowuje prezes KF „Start” Andrzej Kowol ciesząc się z sukcesu Ireny i Krzysztofa Greń, którzy podczas forum przebrnęli przez niełatwy wcale egzamin na instruktora fotografii krajoznawczej.

W niedzielę uczestnicy Forum zwiedzili, oczywiście z aparatami w rękach, Cieszyn i Czeski Cieszyn. Odwiedzili oprócz Wzgórza Zamkowego Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, gdzie, ku ich radości, przywitali ich członkowie Sekcji Miłośników Militariów MZC w mundurach z epoki, którzy oczywiście zostali dokładnie obfotografowani. Po obejrzeniu najważniejszych miejsc w Czeskim Cieszynie i obowiązkowym obfotografowaniu Studni Trzech Braci zakończyli plener zwiedzaniem Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Po zakończeniu Forum w niedzielę było dużo długich pożegnań, oraz mnóstwo gratulacji oraz cicha myśl co by tu większego jeszcze zorganizować – mówi Andrzej Kowol podkreślając, że jeszcze raz chciał podziękować wszystkim członkom prowadzonego przez siebie klubu, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy, a są to: Gabrysia Jaworowska, Irka Greń, Dawid Kowol, Mietek Prawdzik, Beata Tyrna, Ola Kowol, Krzysiek Greń, Kamil Kowol, Tadzio Kania oraz Iza Kowol.
Jeszcze raz chciałem podziękować za pomoc Zarządowi Głównemu PTTK, Zarządowi Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, Staroście Powiatu Cieszyńskiego, Burmistrzom Miast Cieszyna, Skoczowa, Ustronia, Firmie KUBALA, Prezesowi Kolei Linowej „Czantoria”, cieszyńskim Przewodnikom, Właścicielowi Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Dyrekcji Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Dyrekcji Muzeum w Ustroniu, Cieszyńskiemu Bractwu Kurkowemu i zespołowi „Strumień” – wylicza Andrzej Kowol podkreślając, że bez społecznej pracy wielu osób i życzliwości władz i instytucji nie udałoby się zorganizować takiej imprezy.

 (indi)
Forum fotograficzne zakończone
Forum fotograficzne zakończone
Forum fotograficzne zakończone
Forum fotograficzne zakończone
Forum fotograficzne zakończone
Forum fotograficzne zakończone

------------------------------

Zwiedzają powiat z aparatami w rękach

Ruszyło Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej KFK ZG PTTK w Ustroniu. W piątek, 6 czerwca do Domu Wczasowego ''Przodownik'' zjechało kilkudziesięciu miłośników fotografii krajoznawczej z całej Polski. Podczas oficjalnego, uroczystego otwarcia Forum przywitali ich członkowie skoczowskiego Bractwa Kurkowego salwami z broni palnej.
Zwiedzają powiat z aparatami w rękach
fot: (indi)
Jak na zjazd fotografów przystało, od razu zostali obfotografowani przez kilkadziesiąt osób, podobnie jak osoby poproszone przez organizatorów o przyjście w strojach regionalnych… Z możliwości oddania strzału skorzystali też obecni na uroczystości burmistrzowie – Cieszyna Mieczysław Szczurek i Ustronia Ireneusz Szarzec również zostając dokładnie obfotografowani.
 Na uroczysty bankiet otwierający Forum zjechali przedstawiciele władz PTTK, m. in. Edward Kutyła z Zarządu Głównego PTTK, władze Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie – prezes Jacek Tyczkowski i honorowy prezes Ryszard Mazur, członkowie Zarządu Oddziału, Przewodniczący Komisji Fotografii Krajoznawczej przy Zarządzie Głównym PTTK Jerzy Maciejewski. Nie zabrakło władz samorządowych burmistrzów Cieszyna Mieczysława Szczurka i Ustronia Ireneusza Szarca, który przekazał organizatorom maskotkę Ustroniaczka.
- Cieszę się, że to słoneczko dzisiaj razem z wami zagościło do Ustronia i mam nadzieję, że wasz pobyt tutaj będzie owocny, uda wam się zrealizować wszystko, co zaplanowaliście i mam nadzieję, że to pierwsza, ale nie ostatnia taka impreza w Ustroniu – mówił witając gości Ireneusz Szarzec. Pomoc klubowi w organizacji Forum doceniono wręczając samorządowcom oficjalne podziękowania. Organizatorzy podkreślali, że gdyby nie pomoc miast Ustronia, Cieszyna i Skoczowa oraz Starostwa Powiatowego nie udałoby się zorganizować tak wielkiej imprezy. Dziękowano także sponsorom takim jak główny sponsor Forum ustrońska firma Kubala czy Kolej Linowa Czantoria, która zapewniła uczestnikom bezpłatny wjazd na Stokłosicę, który z pewnością również zaowocuje mnóstwem ciekawych zdjęć.
 Uroczystość stała się także okazją do wręczenia dyplomów klubu i wyższych władz PTTK tym działaczom, którzy bardzo aktywnie pracują społecznie na rzecz klubu, a więc rozwoju fotografii krajoznawczej w naszym regionie.  - Wasze zdjęcia przyczynią się do promocji naszego terenu – zwrócił się do uczestników Forum prezes Oddziału PTTK Jacek Tyczkowski dziękując prezesowi Klubu Andrzejowi Kowolowi za zorganizowanie imprezy i życząc mu wytrwania jak najdłużej w zapale do działania.
Po kolacji przyjezdni udali się na nocleg w DW „Przodownik” by w sobotę (07.06.2014) z aparatami w ręku zwiedzać Ustroń i Skoczów. Społecznie zaopiekowali się nimi przewodnicy z Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych „Cieszyn” przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie Jan Pollok, Henryk Więzik i Staszek Pawlik.

(indi)
Zwiedzają powiat z aparatami w rękach
Zwiedzają powiat z aparatami w rękach
Zwiedzają powiat z aparatami w rękach

-------------

Prężni fotograficy z PTTK

W poniedziałek 5 maja w siedzibie Oddziału PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie spotkali się działacze klubu Fotograficznego ''Start'' działającego przy Oddziale PTTK BŚ w Cieszynie. Głównym tematem zebrania było doszlifowanie kwestii organizacyjnych związanych z mającym się odbyć już za miesiąc na naszym terenie Ogólnopolskim Forum Fotograficznym.
Prężni fotograficy z PTTK
fot: (indi)
Mimo, że organizacja tak wielkiej imprezy jest ogromnym przedsięwzięciem, członkowie klubu nie zaniechali także działalności na innych polach. Przede wszystkim omawiano kwestie związane z prowadzonym przez Klub otwartym konkursem fotograficznym „Cieszyńskie bez granic”.
Konkurs zasługuje na uwagę, gdyż jego celem jest promowaniem powiatu cieszyńskiego oraz Zaolzia na terenie całej Polski, a wziąć w nim udział może każdy. Na fotografiach utrwalone mają zostać imprezy turystyczne i zdarzenia związane z turystyką na terenie powiatu cieszyńskiego oraz Zaolzia.
Dla zwycięzców ważne jest to, iż nagrodzone prace prezentowane będą na wystawach w różnych miejscach regionu, oraz w Warszawie. Konkurs potrwa do 03.11.2014, a bliższe informacje na jego temat można znaleźć w regulaminie zamieszczonym tutaj>>>

 (indi)
---------------------------------

Szykują Ogólnopolskie Forum Fotografii

Tematyka przygotowań do Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK zdominowała ostatnie (7 kwietnia) zebranie Klubu Fotograficznego ?START? przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie. Nic dziwnego, wszak, jak już wspominaliśmy, młody klub działa bardzo prężnie i jest organizatorem tej ogólnopolskiej imprezy, która, jako, że zjadą nań miłośnicy fotografii krajoznawczej z całej Polski, doskonale będzie promować nasz region.
Szykują Ogólnopolskie Forum Fotografii
fot: (indi)
Z trzydniowego pleneru fotograficznego w Polskę rozjadą się pasjonaci fotografii zabierając ze sobą mnóstwo zdjęć naszego pięknego Śląska Cieszyńskiego, które będą pokazywać w swych środowiskach, na wystawach, posyłać na konkursy fotograficzne. Uczestnicy Forum z aparatami w rękach zwiedzą Ustroń, Skoczów i Cieszyn. Forum pierwotnie planowano zorganizować w stolicy regionu. Jednak z przyczyn technicznych imprezę przeniesiono do Ustronia. Nie zmieni to jednak programu, a uczestnicy w sobotę zwiedzą Ustroń i Skoczów, a w niedzielę Cieszyn. 
W ustroniu zaczną od zwiedzanie zakładu produkcyjnego KUBALA z możliwością fotografowania, po czym ruszą zwiedzać miasto, a chętni będą mogli wyjechać kolejką na Czantorię. W Skoczowie natomiast zobaczą Kaplicówkę, Rynek i okolice, Kościół Parafialny pw. Św. Piotra i Pawła. W ramach niedzielnego zwiedzania Cieszyna przewidziano Muzeum Śląska Cieszyńskiego z możliwością fotografowania, Rynek, studnię Trzech Braci, teatr. Z pewnością wielką atrakcją dla gości z Polski będzie, że w piątek przywitają ich osoby w strojach regionalnych – góralskich i miejskich strumieńskich, a w niedzielę członkowie sekcji militarnej w mundurach wojsk historycznych. Zaplanowano też zwiedzanie Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Wzgórza Zamkowego, przejście do Czeskiego Cieszyna. 
Choć sprawy przygotowań do forum i podział prac, które w ramach tych przygotowań członkowie KF „Start” musza społecznie wykonać zdominowały tematykę zebrania, omówiono także bieżące sprawy konkursów fotograficznych i wystaw. Zwłaszcza że niebawem zmieniona zostanie wystawa w MCK „Integrator” w Skoczowie, gdzie członkowie Klubu zaprezentują swe prace. 
(indi)
Szykują Ogólnopolskie Forum Fotografii
Szykują Ogólnopolskie Forum Fotografii
Szykują Ogólnopolskie Forum Fotografii
-----------------------


































Cieszyńskie bez granic w obiektywie


cieszyskie_t1 (1)
Jeśli lubisz naszą Małą Ojczyznę oraz fotografię, to ten konkurs jest dla Ciebie! Prace na organizowany przez Klub Fotograficzny „START” przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie konkurs nadsyłać można do 03.11.2014. Konkurs jest otwarty i każdy miłośnik fotografii może wziąć w nim udział. Prace nadesłane na Konkurs mają przedstawiać powiat cieszyński oraz Zaolzie. Można nawiązać w nich do zdobywania odznak turystycznych oraz do imprez turystycznych organizowanych w naszym regionie. Celem Konkursu jest promowanie poprzez fotografię powiatu cieszyńskiego oraz Zaolzia na terenie całej Polski.
Każdy uczestnik może zgłosić na Konkurs maksymalnie 5 zdjęć (łącznie), a minimalny format nadsyłanych zdjęć to A4 (papier fotograficzny matowy lub błyszczący). Technika wykonania zdjęć jest dowolna. Organizator nie zwraca zdjęć nagrodzonych oraz zdjęć wybranych do dalszych wystaw. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego wykorzystania nadesłanych fotografii m.in. w wystawie pokonkursowej oraz w publikacjach związanych z turystyką, ale każdorazowo zdjęcia zostaną podpisane imieniem i nazwiskiem autora. Warto też zauważyć, że Organizatorzy gwarantują wystawę nagrodzonych prac nie tylko w Cieszynie, ale także w Galerii Krajoznawczej PTTK przy Senatorskiej 11 w Warszawie. A ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w prasie lokalnej oraz w ogólnopolskich mediach turystycznych.
Jury prace oceniać będzie w dwóch kategoriach wiekowych: od 8 do 16 lat oraz od 17 lat i więcej. Więcej szczegółów oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronie internetowej Klubu Fotograficznego „START”  tutaj .  (indi)
--------------------------

Plener z historią w tle

Miłośnicy fotografii krajoznawczej zrzeszeni w Klubie Fotograficznym ''START'' przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie poniedziałkowe popołudnie 31 marca spędzili wędrując z aparatami w ręku po Czeskim Cieszynie.
Plener z historią w tle
fot: (indi)
Prowadził ich dr Tadeusz Kania, który, jako socjolog, interesuje się historią i relacjami społecznymi w mieście, udzielić więc mógł fotografom wielu ciekawych informacji. Pokazywał takie miejsca, jak siedziba Gestapo w czasie wojny, notabene dziś będąca siedzibą urzędu skarbowego, pomniki w Alejach Masaryka, czeską szkołę muzyczną i dawny polski Dom Ludowy.
Dalej miłośnicy fotografii przeszli na Rynek, a po obfotografowaniu Ratusza udali się mijając polską księgarnię pod polską szkołę podstawową i polskie gimnazjum, a następnie pod dworzec i hotel „Piast”.
Na trasie wędrówki nie zabrakło także takich obiektów, jak mało atrakcyjny architektonicznie, a więc i zdjęciowo, jednak bardzo ważny dla polskiej społeczności na Zaolziu budynek Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej czy budynku „Strzelnicy”.
 Wędrówka zakończyła się w Parku Sikory, skąd część poszła bulwarami Wzdłuż Olzy do Mostu Przyjaźni, część rozeszła się już do domów.
 (indi)
Plener z historią w tle
Plener z historią w tle
Plener z historią w tle
Plener z historią w tle
Plener z historią w tle
Plener z historią w tle
Plener z historią w tle
Plener z historią w tle
Plener z historią w tle

------------------

“Start” podsumował rok

Fot. Indi
Mi­nio­ny rok dzia­łal­no­ści pod­su­mo­wa­li Człon­ko­wie Klubu Fo­to­gra­ficz­ne­go „Start” przy Od­dzia­le PTTK „Be­skid Ślą­ski” w Cie­szy­nie. Pod­czas ze­bra­nia spra­woz­daw­cze­go, które od­by­ło się w salce PTTK w Sko­czo­wie, udzie­lo­no ab­so­lu­to­rium za­rzą­do­wi, a spra­woz­da­nia fi­nan­so­we i Ko­mi­sji Re­wi­zyj­nej nie wy­ka­za­ły żad­nych uchy­bień.
Choć klub sporo już osią­gnął i dzia­ła pręż­nie, jego dzia­ła­cze nie po­pa­da­ją w prze­sad­ny sa­mo­za­chwyt. W czę­ści dys­ku­syj­nej ra­dzo­no, jak dzia­łać w przy­szło­ści, by było jesz­cze le­piej, a mi­ło­śni­cy fo­to­gra­fii tu­ry­stycz­nej do­sko­na­le zdają sobie spra­wę, że co in­ne­go wę­dro­wać z apa­ra­tem i re­ali­zo­wać swą pasję, a co in­ne­go po­ry­wać się na or­ga­ni­za­cję wiel­kich przed­się­wzięć – jak pla­no­wa­ne w tym roku Ogól­no­pol­skie Forum Fo­to­gra­fii Kra­jo­znaw­czej, które od­bę­dzie się w Cie­szy­nie. Dzia­ła­czy Klubu czeka mnó­stwo pracy przy or­ga­ni­za­cji i prze­pro­wa­dze­niu im­pre­zy, któ­rej efek­tem bę­dzie głów­nie pro­mo­cja re­gio­nu Ślą­ska Cie­szyń­skie­go. Przez trzy dni fo­to­gra­ficz­ne pasje będą tu re­ali­zo­wać, uwiecz­nia­jąc na zdję­ciach pięk­ne za­kąt­ki na­sze­go re­gio­nu, mi­ło­śni­cy fo­to­gra­fii kra­jo­znaw­czej z ca­łe­go kraju. Znad Olzy po­wio­zą w swe ro­dzin­ne stro­ny mnó­stwo pięk­nych zdjęć uka­zu­ją­cych Śląsk Cie­szyń­ski, któ­rych z pew­no­ścią nie będą trzy­mać w swych szu­fla­dach, a wy­sta­wiać, pu­bli­ko­wać i po­ka­zy­wać…
(indi)

----------------------

Niepokorne dziecko Oddziału


Członkowie Klubu Fotograficznego ''START'' przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie spotkali się na walnym zebraniu sprawozdawczym. 17 marca w salce PTTK w Skoczowie radzili nad sprawozdaniem z zeszłorocznej działalności i planami na przyszłość.
Niepokorne dziecko Oddziału
fot: (indi)
Zarządowi udzielono absolutorium, a sprawozdania finansowe i Komisji Rewizyjnej wykazały, że wszystko jest w porządku. Nie znaczy to jednak, że członkowie Klubu popadli w samozachwyt. Sprawozdanie, jakie przedstawił prezes Klubu Andrzej Kowol, wcale nie było cukierkową wyliczanką osiągnięć, a rzetelnym podsumowaniem minionego roku działalności. Prezes wskazał na różne problemy, a w części dyskusyjnej radzono, jak działać w przyszłości, by było jeszcze lepiej.

W dyskusji wziął też udział przedstawiciel Zarządu Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie Zbigniew Pawlik. Wspólnie radzono nad usprawnieniem działalności Klubu, który, zwłaszcza zważywszy na jego młody wiek, ma już sporo osiągnięć na swym kącie. Klub określono mianem niepokornego dziecka Oddziału – mimo, że młody, istnieje dopiero od dwóch lat, to jego działacze ciągle coś nowego wymyślają. Jeszcze przed zebraniem na przykład omawiano najświeższe działania związane z organizacją Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej. Jakiż Klub w drugim roku istnienia porywa się na organizację tak wielkiego przedsięwzięcia? Nie jest to bynajmniej jedyne zadanie, jakie na ten rok wyznaczyli sobie działacze Klubu fotograficznego „START”. Planowane są też pomniejsze imprezy, plenery, spotkania w terenie z aparatem, a także organizacja otwartych konkursów fotograficznych.

Zebranie stało się także doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień i przyznanych odznak fotografii krajoznawczej. Na wniosek Prezesa Klubu „START” zostały przyznane dyplomy Zarządu Oddziału za szczególne osiągnięcia i promowanie działalności Klubu dla Gabrieli Jaworowskiej i Beaty Tyrny. Wyróżnienia wręczył poprzedzając je uroczystym słowem Wiceprezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie Zbigniew Pawlik będący również członkiem Klubu. Szczególnie uroczyście prezes Klubu Andrzej Kowol wręczył Irenie i Krzysztofowi Greń zdobyte przez nich Złote Odznaki Fotografii Krajoznawczej.
Piękna jest ta odznaka dlatego, że dostaję ją za coś, co kocham. Fotografia to jest, po moim mężu, moja druga miłość. Cudownie jest tą odznakę mieć. Długo żeśmy je zdobywali, co przy tym przeżyliśmy, to nasze. Mój małżonek urodził się z aparatem, a mój aparat wyrósł w momencie, kiedy poznałam mojego męża – mówiła Irena Greń po odebraniu zaszczytnej odznaki, której zdobycie wcale nie jest proste, i by ją osiągnąć trzeba sporo się napracować.
(indi)
Niepokorne dziecko Oddziału
Niepokorne dziecko Oddziału
Niepokorne dziecko Oddziału
Niepokorne dziecko Oddziału
Niepokorne dziecko Oddziału
Niepokorne dziecko Oddziału

-------------------------

Spójrz na Śląsk cieszyński okiem obiektywu

Członkowie Klubu Fotograficznego START przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie spotkali się na kolejnym zebraniu organizacyjnym 3 marca w siedzibie PTTK w Skoczowie. Głównym tematem obrad było dopracowanie regulaminu konkursu fotograficznego ''Cieszyńskie bez granic''.
Warto wiedzieć, że konkurs jest otwarty i każdy miłośnik fotografii może wziąć w nim udział. Prace nadesłane na Konkurs mają przedstawiać powiat cieszyński oraz Zaolzie. Można nawiązać w nich do zdobywania odznak turystycznych oraz do imprez organizowanych przez Oddział PTTK "Beskid Śląski" i jego jednostki organizacyjne. Celem Konkursu jest promowanie poprzez fotografię powiatu cieszyńskiego oraz Zaolzia na terenie całej Polski.
Konkurs potrwa do 03.11.2014. Każdy uczestnik może zgłosić na Konkurs maksymalnie 5 zdjęć (łącznie), a minimalny format nadsyłanych zdjęć to A4 (papier fotograficzny matowy lub błyszczący). Technika wykonania zdjęć jest dowolna. Organizator nie zwraca zdjęć nagrodzonych oraz zdjęć wybranych do dalszych wystaw. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego wykorzystania nadesłanych fotografii m.in. w wystawie pokonkursowej oraz w publikacjach związanych z turystyką, ale każdorazowo zdjęcia zostaną podpisane imieniem i nazwiskiem autora. Warto też zauważyć, że Organizatorzy gwarantują wystawę nagrodzonych prac nie tylko w Cieszynie, ale także w Galerii Krajoznawczej PTTK przy Senatorskiej 11 w Warszawie. A ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w prasie lokalnej oraz w ogólnopolskich mediach turystycznych.

Jury prace oceniać będzie w dwóch kategoriach wiekowych: od 8 do 16 lat oraz od 17 lat i więcej. Więcej szczegółów oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronie internetowej Klubu Fotograficznego START: CZYTAJ>>>
(indi)

----------------------

Turystyczne fotografie w Integratorze


Wystawa fotograficzna: ''Zwiedzaj z przewodnikiem'' będąca pokłosiem organizowanego przez Klub Fotograficzny START przy oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie otwartego konkursu fotograficznego, którą do tej pory oglądać można było w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie została przeniesiona do Skoczowa. Obecnie oglądać ją można w Centrum Kultury ''Integrator'' w Skoczowie.
Turystyczne fotografie w Integratorze
fot: (indi)
W rozstrzygniętym pod koniec ubiegłego roku konkursie pierwsze miejsce zdobył Zbigniew Pawlik, drugie Gabriela Jaworowska, zaś na trzecim uplasowała się Justyna Pawlik. Wyróżniono też zdjęcia Alicji Pawlik, Gabrieli Jaworowskiej i Janiny Pawlik.
 Nie wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs, a teraz po Bibliotece Miejskiej w Cieszynie zobaczyć je można w skoczowskim Integratorze, przedstawiają stricte przewodnika podczas oprowadzania turystów. Niektóre, zgodnie z regulaminem, ukazują migawki z imprez turystycznych organizowanych przez Oddział PTTK Beskid Śląski i jego jednostki organizacyjne w roku 2013. W pracach można też było nawiązać do zdobywania odznak turystycznych. 
Przeniesiona do Skoczowa wystawa została także wzbogacona o kilka zdjęć nagrodzonych w poprzedniej edycji orgaznizowanego przez KF Start konkursu.
 (indi)
Turystyczne fotografie w Integratorze
Turystyczne fotografie w Integratorze
Turystyczne fotografie w Integratorze

--------------------------

“Start” ma się czym pochwalić!

---------------------------------------

''Nasz'' człowiek w Zarządzie Głównym

W poniedziałkowe popołudnie 3 lutego działacze Klubu Fotograficznego ?Start? działającego przy Oddziale PTTK ?Beskid Śląski? w Cieszynie spotkali się na comiesięcznym zebraniu klubu. Do omówienia było sporo ważnych spraw.

''Nasz'' człowiek w Zarządzie Głównym
fot: (indi)
Prezes Klubu, Andrzej Kowol poinformował zebranych, iż został członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej przy Zarządzie Głównym PTTK. Tak więc młody klub ze Śląska Cieszyńskiego, skupiający miłośników fotografii krajoznawczej z Cieszyna i Skoczowa, doczekał się w tak krótkim czasie przedstawiciela we władzach centralnych PTTK.
Kolejnym miłym akcentem zebrania było wręczenie zweryfikowanych złotych odznak fotografii krajoznawczej dwójce spośród członków klubu: Irenie i Krzysztofowi Greń. Prezes Andrzej Kowol natomiast z ostatniego Zjazdu Komisji Fotografii Krajoznawczej, jaki odbył się w Łodzi, przyjechał z nadanym mu Dyplomem Honorowym KFK ZG PTTK nadanym mu za aktywną pracę na rzecz Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK w kadencji 2010-2014.
Omawiano także sprawy bieżące i plany na najbliższy rok. Największym przedsięwzięciem jest niewątpliwie organizacja Ogólnopolskiego Forum Fotograficznego PTTK, które odbędzie się w Cieszynie 6-8 czerwca. Impreza, na którą zjadą się miłośnicy fotografii krajoznawczej z całej Polski, jest wspaniałą promocją regionu.
Zaplanowano także pomniejsze przedsięwzięcia, jak jednodniowe plenery fotograficzne w czeskim Cieszynie, Simoradzu, czy na starym Groniu, a także zaczęto przygotowywać konkurs fotograficzny, którego tematyka tym razem będzie szeroka, więc z pewnością sporo amatorów fotografii zechce spróbować swych sił nadsyłając na konkurs swe prace.
(indi)
''Nasz'' człowiek w Zarządzie Głównym
''Nasz'' człowiek w Zarządzie Głównym
''Nasz'' człowiek w Zarządzie Głównym
''Nasz'' człowiek w Zarządzie Głównym
''Nasz'' człowiek w Zarządzie Głównym
''Nasz'' człowiek w Zarządzie Głównym

---------------------------

Przewodnicy w obiektywie

Przewodnicy w obiektywie

-----------------------

„Start” organizuje kolejny konkurs



-------------------

Fotograficy podsumowali rok

Fotograficy podsumowali rok

----------------

Członkowie „Startu” spotkali się w Brennej

http://www.halocieszyn.pl/2013/02/03/czlonkowie-startu-spotkali-sie-w-brennej/#more-12780 

-------------------

Z obiektywem na rowerze:  http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,22381,z-obiektywem-na-rowerze.html

+ fotoreportaż: http://fotoreportaz.ox.pl/fotoreportaz,5355,wernisaz-wystawy-z-obiektywem-na-rowerze.html

---------------------
„Start” planuje ogólnopolski zjazd fotografów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz