heklowanie (5)
W Muzeum Beskidzkim w Wiśle dzieci, młodzież, a także dorośli uczą się tradycyjnego rękodzieła. We wtorkowe popołudnie heklowali. Dla większości uczestników warsztatów była to pierwsza styczność z szydełkiem, samo opanowanie podstawowej techniki robienia łańcuszka zajęło im całe dwugodzinne warsztaty. Mając już te podstawy w przyszłości będą mogli dalej doskonalić umiejętność heklowania.
heklowanie (1)
Bezpłatne dla uczestników warsztaty udało się zorganizować dzięki Nieformalnej grupie „Muza!” działającej przy Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, która na ciekawy projekt warsztatów tradycyjnego w tym regionie rękodzieła pozyskała dotację z programu “Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Lokalnym koordynatorem i grantodawcą jest Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Projekt udaje się realizować dzięki współpracy Wiślańskiego Centrum Kultury oraz Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle. Heklowanie było kolejnymi, po szyciu góralskich papuci z sukna wałaskiego warsztatami organizowanymi w ramach projektu „Nawijaj!”, który trwa od lipca do listopada 2014.
heklowanie (6)
–Projekt nazywa się nawijaj, gdyż nawija się wełnę na motowidło, nitkę na igłę- wyjaśnia Agata Janiec z wiślańskiego Muzeum dodając, że jest to już trzecia edycja projektu, a tegoroczną nowością są warsztaty ceramiczne oraz właśnie szycia papuci. Z bezpłatnych warsztatów korzystają wszyscy – zarówno miejscowi, jak i przebywający w Wiśle turyści. –Jest grupka miejscowych dziewczyn, które przychodzą co roku, są zaangażowane, lubią rękodzieło, co roku coraz więcej się uczą i sprawia im to wielką radość– mówi Agata Janiec. Najliczniej przychodzą dzieci ze szkoły podstawowej, od trzeciej klasy. Przeważają dziewczynki, choć czasem przychodzą i chłopcy. – Chłopcy się zdarzają i powiem, że chłopcy mają duży dryg do haftowania, haftu krzyżykowego, do rzeźby. Jestem zaskoczona, że do dokładnej pracy są cierpliwi– mówi Agata Janiec.
W sierpniu czekają nas jeszcze warsztaty: 14.08.14 (czwartek) godz. 10:00 – 12:00 Warsztaty ceramiczne i 21.08.14. (czwartek) godz. 10:00 – 12:00 Warsztaty obróbki drewna. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc wymagane są wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu:33-855.22-50 lub mailowo: muzeumwisla@neostrada.pl. Maksymalna ilość uczestników podczas warsztatów – 10 osób.
(indi)