środa, 16 września 2015

Posprzątali Cieszyn

Młodzież z czterech cieszyńskich szkół we wtorek 15 września miast uczyć się teorii w szkolnych ławach uzbrojona w worki na śmieci i foliowe rękawiczki ruszyła do nierównej walki z masą śmieci pozostawianych przy ścieżkach biegnących przez malownicze miejskie tereny zielone przez nie dbających o estetykę i środowisko mieszkańców Nadolziańskiego Grodu.
Posprzątali CieszynŚmieci młodzież znalazła nawet tuż pod tabliczką. Fot: (indi)
Akcję sprzątania cieszyńskich rezerwatów działacze Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie zorganizowali już po raz 16. Tym razem wzięli w niej udział uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Szybińslkiego, Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im Osuchowskiego oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Kubisza. Ruszyli ścieżkami cieszyńskich rezerwatów i terenów zielonych do nich przyległych podzieleni na cztery grupy, z których każda uzbierała 10 wielkich. 100-litrowych worów śmieci.

Po niestety obfitych zbiorach i pozostawieniu zapełnionych worów w umówionych z Zakładem Gospodarki Komunalnej miejscach uczniowie spotkali się pod wiatą restauracji „Ogrodowa”, gdzie dzięki uprzejmości jej gospodarzy mogli posilić się ciepłą kiełbaską i herbatą, a także wziąć udział w przygotowanym przez przewodniczącego KOP PTTK Jana Machałę i przedstawiciela Nadleśnictwa Ustroń Wiktora Naturskiego konkursie wiedzy krajoznawczo przyrodniczej. Akcje sprzątania mają bowiem na celu nie tylko oczyszczenie terenów zielonych miasta ze śmieci, ale także ogólnie pojętą edukację ekologiczną młodzieży. W konkursie po dogrywce pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Przybyła (ZSP im. Szybińskiego), drugie Mateusz Szczypka (G2). Na kolejnych miejscach uplasowali się Michał Piwowarczyk (LO 1) i Jakub Chmiel (ZSEG). Ufundowane przez Nadleśnictwo Wisła i Oddział PTTK „BŚ” nagrody wręczał przedstawiciel Nadleśnictwa Wisła Wiktor Naturski, prezes honorowy Oddziału PTTK Ryszard Mazur oraz prezes KOP PTTK Jan Machała. Organizatorzy akcji podziękowali młodzieży i ich opiekunom za zaangażowanie w akcję i wyrazili nadzieję, że dzięki niej młodzi ludzie nie tylko sami nie będą śmiecić, ale także będą mieli odwagę zwracać uwagę innym, gdy będą zachowywać się niewłaściwie. - Niechlubne owoce naszej dzisiejszej akcji są tym razem duże. Myślę, że ta impreza organizowana już od ośmiu lat będzie nadal kontynuowana i może w ten sposób ci, którym tak ciężko jest wyciągnąć rękę i wrzucić śmieci do kosza zreflektują się i może tych odpadów podczas następnych akcji zbierania będzie mniej – mówił Ryszard Mazur.
(indi)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz