środa, 3 maja 2017

Patriotycznie na Kościelcu

Bardzo patriotycznie było 1 maja w w Domu Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku-Kościelcu. Miejscowe Koło PZKO zorganizowało Piknik Patriotyczny.
W sali Domu Polskiego nie tylko można było obejrzeć wystawę reprodukcji obrazów Jana Matejki, ale także wysłuchać prelekcji dr Jerzego Polaka z Bielska-Białej o tym wybitnym polskim malarzu uwieczniającym na swych płótnach najważniejsze momenty z historii Polski.
Oprócz samej historii prelegent przybliżył też biografię malarza, nie stronił przy tym od anegdot i bardziej osobistych aspektów życia artysty.
– Matejko swoją twórczość zaczynał zawsze od modlitwy. Mimo słabego wzroku pracował wiele godzin dziennie wypijając przy tym hektolitry kawy i wypalając mnóstwo papierosów. Zdobył wielką sławę, a dziś jak zapytać przechodniów na ulicy o polskich malarzy, to wielu wymieni tylko Matejkę. A jego obrazy niosą przesłanie aktualne również i dzisiaj – stwierdził Jerzy Polak.
Omówił na wstępie obraz „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”, na którym malarz uwiecznił pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana w celu ponownego zaprzysiężenia wraz z królem tekstu konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni (1788–1792). Prelegent omówił także dokładnie kilka innych obrazów mistrza ukazujących najważniejsze momenty historii Polski.
Kolejnym ciekawym wykładem była prezentacja polskiej szabli i jej historii. A atrakcyjności pokazu dodawała postać prelegenta – Rotmistrza Krzysztofa Wincentego Banasia herbu Dołęga, który ubrany w reprezentacyjny mundur powstałego w 1914 roku 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich pod dowództwem  Władysława Zygmunta Beliny-Prażmowskiego.
Opowiadał o polskich i używanych przez polskich ułanów szablach. Banaś z wojskowym drylem nie tylko opisywał kolejne szable, ale dobywając je z pochwy wprawnym ruchem szermierza demonstrował jak się nimi posługiwano, jakie zalety miały poszczególne modele.
A kiedy już przybyli do kościeleckiego Domu Polskiego wzbogacili swą wiedzę nt. historii Polski, przyszedł czas na piknik na świeżym powietrzu.
Kuchnia serwowała typowe polskie danie jakim jest bigos, a dzieci mogły zarówno wyszaleć się na olbrzymim dmuchanym zamku, jak i sprawdzić swą wiedzę, biorąc udział w przygotowanym przez Drużynę Harcerską im. Żwirki i Wigury mini-konkursie patriotycznym.
Wszyscy, którzy prawidłowo odpowiedzieli otrzymali grę „Polak mały” lub książkę „Nasza wspaniała ojczyzna”.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz