IMG_1937Członkowie Sekcji Ludoznawczej przy Zarządzie Głównym PZKO spotkali się w czwartek 10 lipca na nadzwyczajnym zebraniu. Tematem spotkania była konferencja „Zaolzie i Zaolziacy. Genius loci, genius populi”, która odbędzie się w ramach Gorolskigo Święta.
Prezes Sekcji Leszek Richter poinformował, że niestety nie ma żadnych informacji w sprawie wniosku o wsparcie finansowe konferencji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
W trakcie dyskusji nad organizacją przedsięwzięcia pojawiły się także nowe pomysły. Czesław Stuchlik zaproponował, by z racji tego, że na drugi dzień po konferencji przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, przygotować wystawę archiwalnych zdjęć dokumentujących wydarzenia wojny. Pomysł spodobał się pozostałym działaczom Sekcji. Doszli jednak do wniosku, że wkład pracy w przygotowanie wystawy jest zbyt duży i szkoda by było, gdyby wystawa dostępna była jedynie przez pół dnia.  – Zaproponujemy Kołom PZKO wypożyczenie wystawy – stwierdził prezes Sekcji Ludoznawczej Leszek Richter. Wojciech Grajewski pracujący w Książnicy Cieszyńskiej powiedział natomiast, że chętnie pomoże Czesławowi Stuchlikowi w technicznym przygotowaniu wystawy  i dołączy ją do tej, którą już planował przygotować na wrzesień w Książnicy.
Tego samego dnia  konferencja „Zaolzie i Zaolziacy. Genius loci, genius populi” Sekcja Ludoznawcza zaprasza na kolejne seminarium popularnonaukowe „Nie jyny z naszi dzichty”.  Konferencję Sekcja Ludoznawcza przygotowuje wspólnie z ZG PZKO, MK PZKO Jabłonków, Sekcją Zaolziańską przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Krakowie, Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Światową Radą Badań nad Polonią oraz Instytutem Politologii, Instytut Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jednak to na działaczy Sekcji spada ciężar technicznych przygotowań przed konferencją, co zważywszy na fakt, że część jej członków jest również zaangażowanych w przygotowania do Gorolskiego Święta, nie jest sprawą prostą. (indi)