Oglądane miniaturowe cudeńka zadziwiają zwiedzających tym bardziej, gdy dowiedzą się, kto jest autorem tych wspaniałych prac. Otóż wykonali je w ramach konkursu klasowego uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Przedszkolnymi w Ustroniu Polanie. Prace wykonywali w domu, wraz z rodzicami.
- Głównym celem zadania było zachęcenie dzieci i rodziców do wspólnej, twórczej pracy. Ważny był również aspekt wspólnej pracy nad czymś rodziców z dziećmi. Wydaje mi się, że jest to bardziej owocna praca, niż jak pracujemy tu, w muzeum, z grupą dzieci – mówi prowadząca Muzeum Marii Skalickiej Irena Maliborska.
Uczniowie w swoich makietach wykorzystali kartony, deseczki, patyki, farby, liście, modelinę i dużo wyobraźni. Praca nad przygotowaniem makiet była jednak nie tylko pracą plastyczną. Przy tej okazji bowiem, w ramach zajęć zintegrowanych uczniowie dowiedzieli się, że na lokalizację pierwszych osad wybierano miejsca szczególne, tak aby jak najlepiej się zabezpieczyć przed ewentualnymi atakami (rozwidlenia rzek, wyspy na jeziorach, brzeg morza, wzgórza), że grody otaczano wałem drewniano-ziemnym i palisadą, często wokół kopano również fosę. Centralnym punktem grodu był zamek i kościół. Obok powstawało zwykle podgrodzie, które zamieszkiwała ludność służebna, czyli rzemieślnicy pracujący na potrzeby grodu. Zbudowanie grodów było trudnym i niezwykle pracowitym zajęciem.
Makiety wykonali uczniowie z klasy mgr Joanny Lipa: Anna Bolik, Krystian Kozok, Dawid Marianek, Emilia Domagała, Natalia Aleksandra Gomola, Natalia Kuszel, Maksymilian Zawiliński, Kinga Bury.
(indi)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz