CIESZYN / Jedną z atrakcji Nocy Muzeów w Cieszynie była wystawa w Książnicy Cieszyńskiej pod tytułem „Zrób sobie kopię”. Podczas niej można było nie tylko obejrzeć sprzęty służące dawniej do kopiowania, ale także samemu spróbować uzupełnić brakującą część tekstu lub ryciny.
W Książnicy wystawiono najróżniejsze kopie zrobione od średniowiecza do współczesności. Obejrzeć można m.in. wykonaną niedawno kopięa miniaturowego modlitewnika Elżbiety Lukrecji, zestawioną z XV-wiecznym oryginałem.
Wystawiony jest też pergaminowy rękopis, który powstał około 1460 roku – jeden z najcenniejszych obiektów w zbiorach Książnicy oraz kopia kopii tekstu pochodzącego z 124 r. p.n.e, spisana ręką samego Leopolda Jana Szersznika w 1774 roku.
Zaaranżowana w sali konferencyjnej Książnicy wystawa planszowa ukazuje mechaniczne techniki kopiowania i ich krótką historię. Wyeksponowane są na niej materiały pochodzące ze zbiorów Książnicy oraz z kolekcji zaprzyjaźnionych osób i instytucji.
Dowiedzieć się z niej można, jak powstawały kopie hektograficzne, kim był i z czego zasłynął Adam Piliński, kiedy wynaleziono maszynę do pisania i kalkę kopiującą, jak wyglądały i jak działały powielacze, oraz jak powstaje faksymile.
Niektóre urządzenia można zobaczyć na żywo, inne tylko na ilustracjach. Odbiór wystawy ułatwiają informacje zawarte w wydanej specjalnie na tę noc jednodniówce, w którą można zaopatrzyć się po wejściu do Książnicy w hallu głównym.
Przygotowaną na Noc Muzeów wystawę na temat kopii można oglądać do soboty 30 maja włącznie w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. (indi)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz