poniedziałek, 13 kwietnia 2015

105 lat turystyki na Śląsku Cieszyńskim

Oddział PTTK Beskid Śląski w Cieszynie świętował jubileusz 105-lecia istnienia. Wprawdzie samo PTTK, czyli Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze istnieje dopiero od roku 1950, jednak w roku 1910 założono Polskie Towarzystwo Turystyczne ''Beskid'', którego kontynuatorem współcześnie jest Oddział PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie.
105 lat turystyki na Śląsku CieszyńskimOddział PTTK Beskid Śląski w Cieszynie uroczyście świętował 105-lecie polskiego zorganizowanego ruchu turystycznego na Śląsku Cieszyńskim, fot. indi
Uroczystości jubileuszowe zorganizowano 11 kwietnia w Domu Narodowym w Cieszynie. Po przywitaniu działaczy turystycznych i znamienitych gości oraz wprowadzeniu sztandaru przyszedł czas na przypomnienie zebranym historii polskiego ruchu turystycznego na Śląsku Cieszyńskim. Ryszard Mazur, Honorowy Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” wygłosił na ten temat obszerny referat. Natomiast Jacek Tyczkowski, obecny Prezes Oddziału PTTK o przedstawił aktualne kierunki działania Oddziału, jego działalność i osiągnięcia w ostatnich latach.

Uroczystości jubileuszowe stały się okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Za wybitne dokonania w rozwoju turystyki i krajoznawstwa Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił uhonorować Krzyżem Kawalerskim Henryka Więzika, Za szczególne dokonania w rozwoju turystyki i krajoznawstwa Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Jacek Tyczkowski Prezes O/PTTK BS w Cieszynie oraz Krzysztof Greń Prezes Koła PTTK nr 2 w Skoczowie. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Zbigniew Pawlik Wice prezes O/PTTK BS w Cieszynie. Odznaczenia zostaną im wręczone podczas uroczystości, która odbędą się dnia 29 kwietnia Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Kolejno wręczano odznaczenia i dyplomy przyznane cieszyńskim działaczom PTTK przez Ministra Sportu i Turystyki, wojewódzkie władze wadze państwowe, centralne władze PTTK czy Radę Prezesów Oddziałów PTTK woj. Śląskiego. Zarząd O/PTTK BS w Cieszynie w uznaniu zasług w rozwoju turystyki i krajoznawstwa na Ziemi Cieszyńskiej zaszczytnym Dyplomem Uznania postanowił uhonorować instytucje i organizacje, które w istotny sposób wspierały działalność Oddziału. Pełną listę odznaczonych i wyróżnionych znajdziemy TUTAJ .
Uhonorowano także nestorów cieszyńskiej turystyki - Lucjana Jurysa – nestora cieszyńskich turystów, który przez dziesiątki lat był jednym z głównych animatorów działalności cieszyńskiego O/PTTK oraz Emilię i Władysława Sosnów – zasłużonych przewodników PTTK, którzy wielce przyczynili się do wszystkich sukcesów odnoszonych przez cieszyński O/PTTK w minionych latach, a jednocześnie założyli Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek”, który nota bene w przeszłym roku będzie obchodził jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

Na koniec zebrani obejrzeli program artystyczny, w którym zaprezentowano i współczesność, i regionalną tradycję. Na scenie wpierw tańce latynoamerykańskie zaprezentowały panie z Formacji Tanecznej „VOLTA” w choreografii Dawida Bawora, następnie zaś porcję solidnej tradycji w postaci wpierw tańców cieszyńskich, później góralskich zaprezentowali członkowie ZPiT Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz