poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Ludoznawcy poznali Żywiecczyznę

SL na zywiecczyznie (12)STRYSZAWA / Członkowie Sekcji Ludoznawczej PZKO interesują się kulturą ludową nie tylko naszego Beskidu Śląskiego, ale także sąsiednich i odleglejszych regionów. Ostatnio wybrali się na wycieczkę poznawczą na sąsiednią Żywiecczyznę.
W miniony weekend zwiedzili dwa skanseny oraz Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego w Stryszawie.
Pierwszym punktem programu wycieczki poznawczej był Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu. Jest to najmłodszy skansen w Polsce. Wszystkie budynki zostały na sześciohektarowy teren przeniesione z okolicznych wsi żywieckich. Ku wielkiej radości ludoznawców zostali profesjonalnie oprowadzeni przez mgr Teresę Kurzyk, która nie tylko jest wykształconym fachowcem w dziedzinie materialnej kultury ludowej, ale także wielkim pasjonatem. Zresztą to ona jest autorką koncepcji parku i kierownikiem podlegającego pod gminę skansenu. Wyjaśniła, że niektóre chałupy wymagały uzupełnienia sporej ilości belek, żaden obiekt nie jest jednak rekonstrukcją. Wszystkie są autentyczne. Zabytkowych obiektów architektury drewnianej jest w parku już 17. W planach jest przeniesienie kolejnych, w tym kościoła. Wszystkie zabudowania ustawiane są w takim układzie, w jakim było to w dawnej żywieckiej wsi.
Następnie ludoznawcy udali się do Stryszawy, gdzie odwiedzili Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa. W muzeum zabawek obejrzeli koniki, grzechotki, ptaszki, bryczki, taczki itp. Wielkie zainteresowanie wzbudziła aktualna wystawa czasowa, na której prezentowane są płaskorzeźby Kazimierza Idzi. Wykonane w jednym kawałku lipowego pnia płaskorzeźby ukazujące sceny z życia wsi wprawiły w zachwyt wszystkich uczestników wycieczki, a zajmujący się rzeźbiarstwem Otmar Kantor z Jabłonkowa nie mógł wprost oderwać od tychże majstersztyków oczu.
Na koniec członkowie Sekcji Ludoznawczej PZKO udali się do Zawoi. W śnieżnej zamieci zwiedzili tam Skansen PTTK im. J. Żaka w Zawoi Markowej na Markowych Rówienkach. Tworzą go trzy budynki mieszkalne (jeden z początków XIX w. i dwa z początków XX w.), kapliczka, kuźnia i wolno stojąca piwnica ze spichlerzem, prezentujące tradycyjne drewniane budownictwo górali Babiogórskich. Skansen powstał już w latach 70-tych XX wieku, a pierwsza chałupa wchodząca w skład skansenu pozostała in situ.
Wycieczka z pewnością była dla członków SL PZKO bardzo wartościowa poznawczo. Jak podkreśla prezes Sekcji Leszek Richter, bardzo ważne jest poszerzanie wiedzy o regionie nie tylko o polską część Śląska Cieszyńskiego, ale także o regiony sąsiednie.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz