poniedziałek, 1 września 2014

Na zakończenie wakacji zabawy i tańce dziecięce

Tematem kolejnej imprezy zorganizowanej w Muzeum Beskidzkim w Wiśle w ramach wspólnego z Miejscowym Kołem PZKO w Mostach koło Jablonkowa projektu Żywe Lekcje tradycji był folklor dziecięcy, czyli zabawy i tańce dziecięce.
Na zakończenie wakacji zabawy i tańce dziecięceJetelinka i Mali Zgrapianie zaprezentowali dawne dziecięce zabawy i tańce, fot. indi
W pierwszym punkcie programu artystycznego wystąpili podopieczni Stowarzyszenia „Dobrze że jesteś” z Istebnej, z którymi Bogusława Juroszek i Katarzyna Rcuka-Ryś wyćwiczyły program artystyczny oparty na legendzie o czerwonych istebniańskich bruclikach oraz prezentujący dawne tańce naszego regionu. Choć zespół tworzą ludzie chorzy, w różnym stopniu upośledzeni, świetnie poradzili sobie z odtworzeniem ról, a jeszcze lepiej z prezentacją ludowych tańców.
Znakomity występ dała kapela Jetelinka kierowana przez Monikę Wałach-Kaczmarzyk oraz Mali Zgrapianie, którzy od poniedziałku zmienią nazwę na Czadeczka. Ich muzyka tak się podobała, że widzowie nie oponowali, gdy kierownik Muzeum Małgorzata Kiereś zrzuciła niewygodne eleganckie buty i boso ruszyła w tany porywając do tańca kogoś z publiczności i to samo zalecając członkom zespołu. Wkrótce na kamiennym placu pomiędzy chałupami Enklawy Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim trwała wesoła zabawa.

Była też radość dla podniebienia, czyli degustacja regionalnej strawy. Tym razem jadło przygotowali gazdowie z Agroturystyki na Grapie z Jaworzynki. Była więc grzybionka, ziemniaki z kapustą, pyszne, domowe masło, które wcześniej gaździna robiła w tradycyjnej maśniczce na oczach widzów. W kuźni pracował kowal, chętni mogli także wysłuchać jego opowieści o dawnej pracy kowala. Chętnie też zaglądano do starej szkoły, gdzie pracownice Muzeum prowadziły lekcje pisania gęsim piórem, warsztaty malowania wzorów z żywotka czy można było z elementów poskładać model drewnianego domu.

Konferansjerkę imprezy prowadziła Bogusława Szarzec. Zaprosiła też na kolejną imprezę. 13 września, w sobotę, od 11.00 do 15.00 w Enklawie Budownictwa Drewnianego zaplanowano prezentację archaicznej ludowej muzyki Beskidu Śląskiego. Jak zawsze wystąpi kapela góralska i zespół regionalny, a prelekcje i warsztaty dotyczyć będą muzyki. Zbigniew Wałach powie o dawnych i współczesnych funkcjach muzyki ludowej, a także zaprezentuje sposób wykonania pasterskich fujarek oraz zademonstruje, jak się na nich gra. Jak zawsze będzie też prezentacja i degustacja tradycyjnych potraw góralskich.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz