poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Spotkanie zaolziańskich nauczycieli emerytów

- Ważne i potrzebne są wszystkie działania, które wyciągną seniorów z kątka przy piecu- powiedziała podczas spotkania Wiosennego Klubu Nauczycieli Emerytów polskich szkół na Zaolziu Irena Zawada reprezentująca bratnią organizację po polskiej stronie, Prezes Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cieszynie.
Spotkanie zaolziańskich nauczycieli emerytówW spotkaniu zaolziańskich nauczycieli emerytów wzięła udział Irena Zawada, Prezes Sekcji Emerytów ZNP, fot. indi
Nauczyciele emeryci polskich szkół na Zaolziu tradycyjnie organizują spotkania wiosenne. To, zorganizowane 23 kwietnia w czeskocieszyńskim ośrodku kultury KAAS Strzelnica było jednak wyjątkowe. W tym roku przypada bowiem 80-lecie założenia Klubu Nauczycieli Emerytów oraz 25-lecie reaktywacji Towarzystwa Nauczycieli Polskich. - Nasza organizacja obchodzi w tym roku 110 rocznicę powstania. Dużo to czy mało… - dywagowała Zawada podkreślając, że w ZNP hasłem na ten rok jest przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu seniorów.

Tego typu spotkania, regularnie organizowane przez Klub Nauczycieli Emerytów Towarzystwa Nauczycieli Polskich doskonale spełniają tą rolę. Są znakomitą okazją do wyjścia z domu, spotkania z dawnymi znajomymi, z którymi zawsze jest o czym porozmawiać. Ponadto nie brak nigdy artystycznych występów. Tym razem emerytom seniorom czas umilił występ Chóru Mieszanego „Godulan- Ropica” pod batutą Alojzego Suchanka. Wysłuchali także pięknej literackiej polszczyzny w postaci recytacji Sebastiana Garcia N'Dua, ucznia IV klasy Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie, wnuka jednej spośród zrzeszonych w Klubie nauczycielek.

Halina Pawera - członek zarządu, kronikarz KNE funkcjonującego w Republice Czeskiej jako sekcja nauczycieli polskich przygotowała referat opisujący 80-letnią historię Klubu Nauczycieli Emerytów. Odczytała go prezes Klubu Magdalena Szwarc. Słuchacze dowiedzieli się zeń, jakie były początki zorganizowanego ruchu nauczycielskiego na terenie dzisiejszego Zaolzia, wysłuchali zarówno o osiągnięciach, jak i o problemach, z jakimi borykała się organizacja w różnych okresach, a także o bieżących działaniach, jak choćby organizacja wycieczek dla nauczycieli emerytów.

Spotkanie swą obecnością zaszczyciła także Konsul Generalna RP w Ostrawie Anna Olszewska. Wspominała swoje pierwsze spotkanie z nauczycielami emerytami i podziw, jakim od samego poczytku darzy ich ciężką i jakże owocną pracę u podstaw.- Zawsze myślę, że istotą tej ziemi jest szkolnictwo. A solą tego szkolnictwa – nauczyciele – mówiła Olszewska podkreślając, że bez nauczycieli nie byłoby tej jakości, jaką przedstawia ta ziemia. Wspomniała też, że nie dalej, jak tego samego dnia podczas innego spotkania stwierdziła, że gdyby nie ci nauczyciele, to nauczyciele akademiccy nie mieliby kogo uczyć.

Po spotkaniu, które oprócz uczty dla ducha w postaci programu artystycznego uzupełniła także uczta dla podniebienia w postaci własnoręcznie przygotowanych przez nauczycielki emerytki kanapek wszyscy chętnie udali się do sali głównej „Strzelnicy” by obejrzeć przygotowaną przez Mariana Stefka z Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w RC.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz