sobota, 8 marca 2014

Nowi członkowie Sekcji Ludoznawczej PZKO


Nowi członkowie SL PZKO. Od lewej: Wojciech Grajewski, Czesław Stuchlik, Rafał Marchlewicz
Nowi członkowie SL PZKO. Od lewej: Wojciech Grajewski, Czesław Stuchlik, Rafał Marchlewicz
Na zebranie Sekcji Ludoznawczej przy Zarządzie Głównym PZKO 6 marca przyszło aż trzech nowych członków. Wszyscy trzej interesują się kulturą ludową naszego regionu, w różnej formie zetknęli się wcześniej z działalnością SL PZKO i uznali, że chcą się do niej włączyć.
Czesław Stuchlik z Pogwizdowa interesuje się wszystkim, co związane z rodzimym regionem. Najwięcej uwagi poświęca rodzinnej miejscowości oraz sąsiednim Łąkom, a współpracą z rodakami zza Olzy zajmuje się od dawna. Między innymi to on był inicjatorem reaktywowania współpracy pomiędzy strażakami ochotnikami z Pogwizdowa i Łąk. Opowiadając o sobie zaczął od czasów szkolnych, kiedy jako uczeń jedynego w Polsce Technikum Ochrony Roślin miał w dwóch równoległych klasach ludzi z różnych regionów kraju, już wtedy więc miał okazję obserwowania różnic kulturowych, w gwarze czy zwyczajach.
W młodości pracował też jako listonosz, który to zawód, zwłaszcza wtedy, w powojennych czasach, kiedy nawet po pocztę do rozniesienia do Cieszyna trzeba było iść piechotą, nie mówiąc już o pieszym roznoszeniu korespondencji po całym Pogwizdowie, sprzyja poznawaniu zarówno okolicy, jak i ludzi. Później pracował w przeróżnych miejscach. Przez lata szefował powiatowym Kółkom Rolniczym, był też urzędnikiem powiatowym. Jego praca zawodowa pozwalała jednocześnie lepiej poznawać region cieszyński.
Kiedy przeszedł na rentę, zajął się hodowlą koników polskich, ziołolecznictwem, piramidami oraz właśnie poznawaniem i dokumentowaniem kultury ludowej rodzimego regionu. Stał się ekspertem w wielu dziedzinach, a podczas ostatniego Konkursu Gwar „Po Naszemu Po obu stronach Olzy” współorganizowanego przez Sekcję Ludoznawczą PZKO był w jury ekspertem od gwar Dolańskich.
Kolejnym nowym członkiem SL PZKO stał się Rafał Marchlewicz. Do Brennej przyjechał na stałe 10 lat temu z… Gdańska. I tak zafascynował się lokalną regionalną kulturą, że stał się jednym z jej głównych propagatorów w Brennej. Z wykształcenia geograf nigdy w zawodzie nie pracował. Już na studiach przyjeżdżał do Brennej jako wychowawca na kolonie. Później znalazł tu pracę w jednym z pensjonatów.
Ożenił się z Brennianką i wspólnie prowadzą regionalna gospodę. Ale ich „Kozia Zagroda” to nie tylko gospoda, w której w regionalnym wystroju można zjeść regionalną strawę. To także miejsce odtwarzania kultury pasterskiej. Beata i Rafał organizują w wybudowanej obok gospody kolybie pokazy i warsztaty. Mają mnóstwo pomysłów na realizację swych pasji, które jednocześnie przybliżą tradycje pasterskie beskidzkiej kultury. A wszystko zaczęło się, jak mówi, od pierwszych kóz, które dostali w prezencie ślubnym.
Wojciech Grajewski natomiast wychował się w Brennej, choć korzenie ma, jak to określił, ogólnopolskie, a rodzice pochodzą z różnych części kraju. W Brennej się nie urodził, ale już tutaj był chrzczony. Skończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pracuje w Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie, właśnie opublikował swoja pierwszą książkę, w której analizuje historię i kulturę ludową Brennej.
Wszyscy trzej nowi członkowie Sekcji Ludoznawczej zamierzają aktywnie włączyć się w pracę sekcji z jednej strony pomagając sekcji realizować założone zadania, jak m.in. badanie i dokumentowanie przejawów kultury ludowej na Śląsku Cieszyńskim, dokumentowanie odchodzących w zapomnienie nazw miejscowych, propagowanie gwary i tradycji wśród młodzieży, z drugiej zaś czerpiąc z niej wiedzę o regionie, który tak bardzo ich interesuje.
Jako, że było to pierwsze zebranie SL PZKO w tym roku, podsumowano rok 2013 i omówiono plany na rok bieżący. W planach tych znalazła się zarówno organizacja sztandarowych imprez mających na celu propagowanie naszej kultury i gwary, jak i działalność dokumentacyjna, badawcza, a także poznawcza. Już zaplanowano bowiem pierwszą wycieczkę poznawczą członków SL PZKO, tym razem do Pogwizdowa, po którym oprowadzi Czesław Stuchlik. (indi)
http://zwrot.cz/2014/03/nowi-czlonkowie-sekcji-ludoznawczej-pzko/#more-3832
----------------------------------

Nowi członkowie sekcji

Ludoznawcy zza Olzy a właściwie z obu brzegów Olzy. Coraz prężniej działa bowiem Sekcja Ludoznawcza przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego w Republice Czeskiej. Po ostatnim zebraniu, jakie odbyło się 6 marca w siedzibie PZKO w Czeskim Cieszynie, Sekcji przybyło trzech nowych członków.
Nowi członkowie sekcji
fot: (indi)
 Wszyscy trzej mieszkają po polskiej stronie Olzy, a w szeregi Sekcji wstąpili, gdyż zetknęli się wcześniej z jej działalnością i uznali, że oni również chcą w działalności tej uczestniczyć, wesprzeć swą społeczną pracą ludoznawców zza Olzy jednocześnie wzbogacając i poszerzając swoją wiedzę, gdyż nasz region, jego tradycyjna kultura i historia bardzo ich interesują.

Nowymi członkami Sekcji Ludoznawczej PZKO stali się więc Czesław Stuchlik z Pogwizdowa od lat interesujący się kulturą, gwarą i muzyką regionu, Rafał Marchlewicz z Brennej prowadzący z żoną Kozią Zagrodę będąca nie tylko karczmą regionalną, ale także miejscem organizowania ciekawych pokazów i warsztatów na temat pasterstwa w Beskidach oraz Wojciech Grajewski z Brennej pracujący w Książnicy Cieszyńskiej, który ostatnio wydał swoją pierwszą książkę, właśnie o historii i tradycji regionalnej w Brennej.

Sekcja Ludoznawcza PZKO zajmuje się, jak sama nazwa wskazuje, szeroko pojętym ludoznawstwem traktowanym w tradycyjnym ujęciu. Warto o jej działalności wspomnieć właśnie teraz, w roku kolbergowskim, kiedy przypominana jest nie tylko postać Oskara Kolberga, ale ogólnie polska działalność ludoznawcza. SL działa na polu badania i dokumentowania przede wszystkim zaolziańskiej polskiej ludowej kultury materialnej, duchowej i społecznej oraz upowszechniania wyników badań w Zaolziańskim społeczeństwie. Sekcja współpracuje z ośrodkami i instytucjami naukowymi, muzeami etnograficznymi oraz regionalnymi w Czechach, jak i za granicą, przede wszystkim w Polsce.

Badania terenowe polegają, podobnie jak prace dokumentacyjne, zwłaszcza na zbieraniu, rejestracji i opracowywaniu ludowych nazw miejscowych, prowadzeniu wywiadów wśród ludności na temat miejscowych tradycji ludowych dotyczących ciąży, narodzin, chrztu, czasu nauki, narzeczeństwa, ślubu i wesela, współżycia małżeńskiego, starości i towarzyszących jej chorób, zgonu, pogrzebu i stypy, zbieraniu informacji i wiadomości oraz opracowywaniu całokształtu zagadnień z medycyny i weterynarii ludowej na Śląsku Cieszyńskim, badaniu i rejestrowaniu rodzimej tradycyjnej architektury ludowej, szczególnie wiejskiej, utrwalaniu na filmie (fotografia, wideo) małej architektury sakralnej (Boże Męki, krzyże i kapliczki przydrożne, mogiły historyczne itp.) i ich opisaniu, opracowywaniu i publikowaniu scenariuszy widowisk, skeczy, wierszy itp. dla zespołów. Każdy więc miłośnik regionu znajdzie tam pole działalności dla siebie, którą wykonywał będzie z pożytkiem dla siebie i Sekcji.
(indi)
 
Nowi członkowie sekcji
Nowi członkowie sekcji
Nowi członkowie sekcji
Nowi członkowie sekcji
Nowi członkowie sekcji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz