niedziela, 12 października 2014

Podsumowali nawijanie

Przez okres wakacji w muzeum wiślańskim nawijali że hej. Wszystko za sprawą projektu zatytułowanego Nawijaj!, który przygotowała i zrealizowała grupa nieformalna Muza! działająca przy Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle.
Podsumowali nawijanieW ramach projektu zrealizowano m.inn. warsztaty rzeźbiarskie, fot. indi
W ramach projektu były warsztaty szycia oraz haftowania papuci góralskich prowadzone przez Zuzannę Bujok, nauka heklowania prowadzona przez Zofię Gałę, warsztaty ceramiczne Magdaleny Gorassini, warsztaty filcowania prowadzone przez Agnieszkę Macoszek oraz warsztaty obróbki drewna prowadzone przez Jarosława Gluzę. Każdy więc mógł znaleźć taką dziedzinę tradycyjnego rękodzieła, która odpowiedna jego zainteresowaniom i zdolnościom.

Wszystkie warsztaty odbywały się w nowo otwartej w tym sezonie pracowni w „Chacie u Niedźwiedzia” na terenie Enklawy Budownictwa Drewnianego przy wiślańskim Muzeum. Organizatorzy projektu wyszli z nim także na zewnątrz enklawy muzealnej. Pokazy tradycyjnej obróbki wełny w wykonaniu Zuzanny Raszki odbywały się także w wiślańskich przedszkolach.
Trwałym elementem edukacyjnym jest teatrzyk Kamishibay i specjalnie stworzona do niego opowieść obrazkowa – „Kto ma owce ten ma co chce”. Klamrą zamykającą projekt jest pokonkursowa wystawa fotograficzna prezentowana w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego, którą można oglądać do połowy listopada. Wszystkie przeprowadzone działania miały na celu przybliżyć uczestnikom wartości ojcowskiego domu – wyjaśnia Agata Janiec z wiślańskiego Muzeum podkreślając, że tak bogatej i darmowej dla uczestników wakacyjnej oferty warsztatowej nie udałoby się zrealizować bez współpracy Wiślańskiego Centrum Kultury oraz Muzeum Beskidzkiego im Andrzeja Podżorskiego w Wiśle oraz funduszom na realizację projektu pozyskanym z programu “Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz