poniedziałek, 29 grudnia 2014

65 lat Chóru mieszanego HARFA

Chór mieszany Harfa działający przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Czeskim Cieszynie działa już 65 lat. Założył go w 1949 roku prof. Karol Hławiczka- urodzony w przedwojennym Ustroniu pianista, organista, pedagog, historyk muzyki, chopinolog, kompozytor, dyrygent, działacz Społeczności Chrześcijańskiej w Kościele ewangelickim na Śląsku Cieszyńskim. Z okazji jubileuszu Harfa zaśpiewała w niedzielne popołudnie 28 grudnia.
65 lat Chóru mieszanego HARFAChór Harfa wystąpił w kościele Na Niwach, fot. indi
Harfa zaśpiewała w niedzielne popołudnie 28 grudnia wraz z chórem im. Jana Pawła II ze Strumian w Kościele Ewangelickim Na Niwach w Czeskim Cieszynie.
Artystów i słuchaczy przywitał pastor kościoła ewangelickiego Na Niwach Marcin Pietak. Przyznał, że to dzięki jubileuszowi chóru posiadł bliższe informacje o tak ciekawym człowieku, jakim był jego założyciel. Karol Hławiczka urodził się w 1894 roku w Ustroniu. Po gimnazjum w Cieszynie rozpoczął studia prawnicze w Wiedniu. Przerwał je jednak po tragicznej śmierci ojca. Poświęcił się bez reszty muzyce. Był nauczycielem prywatnym w Czeskim Cieszynie, w nauczycielem Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Napisał 12 podręczników szkolnych do śpiewu oraz około 100 rozpraw i artykułów naukowych. Był człowiekiem głęboko wierzącym (co podkreślał podczas koncertu pastor Marcin Pietak), zaangażowanym w działalność społeczności chrześcijańskiej w Cieszynie. Był też, w związku z tym, współautorem szeregu śpiewników kościelnych, które zawierały również jego utwory. Do najbardziej znanych zalicza się pieśń „Królu mój, królu chwały”.

Sam chór mieszany Harfa powstał z połączenia działających wpierw oddzielnie chórów męskiego i żeńskiego. Na przestrzeni tych 65 lat zmieniali się dyrygenci, ale od 1997 roku dyryguje nim Tomasz Piwko. Chór przez te lata odbył tysiące prób, setki razy występował, m. inn. w Pradze, Warszawie, Krakowie, Wiedniu. Trzykrotnie brał udział w światowym festiwalu chórów polonijnych i Polaków za granicą, wystąpił też na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.

Podczas niedzielnego koncertu chór Harfa wystąpił wspólnie z dyrygowanym przez jego brata Piotra Piwko Chórem im. Jana Pawła II ze Strumian pod Wieliczką. Na organach zagrała Marta Wierzgoń.
(indi)
http://fotoreportaz.ox.pl/fotoreportaz,7357,65-lat-choru-mieszanego-harfa.html
--------------------------

Harfa ma 65 lat

CZESKI CIESZYN / Chór mieszany Harfa działający w Miejscowym Kole PZKO Czeski Cieszyn-Centrum śpiewa już 65 lat. Z okazji jubileuszu w niedzielne popołudnie 28 grudnia w kościele ewangelickim Na Niwach w Czeskim Cieszynie zorganizowano koncert.
Prowadzony przez Tomasza Piwko chór Harfa wystąpił wspólnie z dyrygowanym przez jego brata Piotra Piwko Chórem im. Jana Pawła II ze Strumian pod Wieliczką. Na organach zagrała Marta Wierzgoń. W repertuarze znalazły się kolędy w różnych aranżacjach (od śpiewanych a capella, poprzez akompaniament organowy, po zaprezentowane z udziałem całego zespołu instrumentalnego) i konfiguracjach (śpiewał sam chór Harfa, sam chór im. Jana Pawła II oraz oba chóry w połączonych głosach).
Koncert poświęcony był także pamięci założyciela chóru prof. Karola Hławiczki.
- Dzisiejsza impreza pozwoliła mi dowiedzieć się czegoś więcej o tej postaci. On oddawał cześć temu, kogo przypominamy sobie podczas świąt – mówił o Karolu Hławiczce, tłumaczu i twórcy wielu pieśni religijnych, pastor kościoła ewangelickiego Na Niwach Marcin Piętak.
Karol Hławiczka pochodził z Ustronia. Kończył przed wojną gimnazjum w Cieszynie, studiował we Wiedniu. Był pianistą, organistą, pedagogiem, historykiem muzyki, chopinologiem, kompozytorem, dyrygentem, działaczem Społeczności Chrześcijańskiej w Kościele ewangelickim na Śląsku Cieszyńskim.
Po wojnie był nauczycielem prywatnym w Czeskim Cieszynie, nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Cieszynie oraz wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz