wtorek, 16 grudnia 2014

Najstarsze, największe, najcenniejsze?

Największą i najmniejszą książkę ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej, czyli napisany ręcznie na pergaminie graduał maryjny zawierający m. in. tekst i zapis nutowy Bogurodzicy oraz miniaturowemy modlitewnik należący wg tradycji do ostatniej cieszyńskiej księżnej Elżbiety Lukrecji oraz wiele innych osobliwości z zabytkowego księgozbioru obejrzeć można będzie 18 grudnia o 15.00 w Książnicy Cieszyńskiej.
Cieszyńska instytucja o światowej renomie obchodzi właśnie jubileusz 20-lecia istnienia. To właśnie z tej okazji czwartkowym wernisażem i wykładem Anny Rusnok, zatytułowanym „Wielka jak i stół i maleńka jak pudełko zapałek” rozpocznie się cykl prezentacji najcenniejszych i najciekawszych zbiorów Książnicy. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz obu cymeliów. Ze względu na konieczność szczególnej ochrony rękopisy te, podobnie jak kilka innych cennych obiektów, będzie można zobaczyć tylko podczas wernisażu. - Na samej ekspozycji, która potrwa do 10 kwietnia 2015 r., wystawiane będą zaś tylko ich reprodukcje – informuje Jolanta Sztuchlik.

Podczas prezentacji i zwiedzania wystawy zobaczyć będzie można znacznie więcej ciekawych i nierzadko zaskakujących historii na temat zgromadzonych na wystawie obiektów. Na przyszły rok planowane jest też wydawnictwo prezentujące skarby Książnicy Cieszyńskiej.
Wernisaż wystawy „Najstarsze, największe, najcenniejsze…”, prezentującej przechowywane w naszych zbiorach cymelia i osobliwości to dopiero początek cyklu siedmiu kolejnych wystaw – informuje dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong zapraszając na prezentacje i podkreślając, że kolejne wystawy oglądać będziemy od stycznia do kwietnia 2015.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz