Spotkanie ubarwił muzycznie występ grupy śpiewaczej ze Strumienia, którą stworzył nieżyjący już Jan Chmiel. Muzycy wprowadzili do spotkania, a w trakcie jego trwania zapewnili słuchaczom doskonale komponujące się z jego tematyką przerywniki muzyczne.
O samej książce i tym, jak powstała, ale także o autorce opowiedziała jej córka, Maria Kozub. Napisane lekkim piórem, pełne humoru, a zarazem bardzo wartościowe poznawczo opowiadania Stanisławy Jabłonkowej czytała Halina Pasekova, aktorka Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Wspaniałe teksty połączone z równie wspaniałym czytaniem stanowiły istną ucztę dla miłośników rodzimej tradycji.
Po pełnych humoru i historii zarazem tekstach i pieśniczkach przyszedł także czas na rewię żywotków zaprezentowaną przez strumieńską grupę śpiewaczą. Całkowitą niespodzianką zarówno dla gości, jak i dla organizatorów była wystawa kilkunastu żywotków przywiezionych przez Danutę Chwajol, prezes Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego działającego przy Polskim Związku Kulturalno Oświatowym Republice Czeskiej, która, jak tylko zobaczyła program spotkania w Ustroniu nie tylko zrezygnowała z innych planów, by koniecznie być pod Skalicą, ale także postanowiła pokazać kolekcję żywotków, która jej udało się zgromadzić.
(indi)
http://fotoreportaz.ox.pl/fotoreportaz,6375,promocja-ksiazki-w-naszej-dziedzinie.-opowiadania....html
-----------------------------------
http://zwrot.cz/2014/01/w-naszej-dziedzinie-3/
-----------------------------------
W naszej dziedzinie
Gości z Zaolzia nie zabrakło w sobotę, 25 stycznia w Muzeum Zbiory Marii Skalickiej w Ustroniu, gdzie zorganizowano promocję książki Stanisławy Jabłonkowej „W NASZEJ DZIEDZINIE. Opowiadania Hanki Spod Grónia”.
- Dzisiaj poczułam, że granicy nie ma – powiedziała po obfitującym w atrakcje dla miłośników regionu, gwary i tradycji spotkaniu Danuta Chwajol, prezes Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego.
Spotkanie muzycznie uatrakcyjniła Grupa Śpiewacza ze Strumienia, której członkinie na koniec zaprezentowały także rewię żywotków. Wiedząc o tym punkcie programu Danuta Chwajol przywiozła kilkanaście swoich autentycznych, skupionych od ludzi żywotków, które wszyscy chętnie obejrzeli. Irena Maliborska prowadząca Muzeum Zbiory Marii Skalickiej oraz Maria Kozub, córka Stanisławy Jabłonkowej opowiedziały o historii powstania publikacji. Kilka spośród pomieszczonych w książce opowiadań wspaniale odczytała Halina Paseková, aktorka Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie, o której przeczytać można w styczniowym numerze naszego miesięcznika.
Na koniec Danuta Chwajol przekazała Muzeum najnowszy skrypt wykładów MUR-u. Irena Maliborska wyraziła też wielką radość z trwałej współpracy Muzeum z organizacjami zza Olzy. (indi)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz