Brenna z dawnych lat…
„Brenna. Dzieje Góralskiej wsi Śląska Cieszyńskiego” to pierwsza książka autorstwa Wojciecha Grajewskiego. Pracownik Książnicy Cieszyńskiej i Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a także członek Sekcji Ludoznawczej PZKO, włożył w nią nie tylko swą rzetelną wiedzę naukową i pracę badawczą, ale też ogrom serca. Brenna jest bowiem miejscowością, w której się wychował, i która jest dla niego ukochaną Małą Ojczyzną.
Co znajdziemy w środku? Przede wszystkim opis dziejów tej góralskiej wsi od czasów najdawniejszych do roku 1848. Jak więc łatwo się domyślić, wydawca i autor planują przygotowanie kolejnego tomu publikacji. Na razie przeczytać możemy o historii pierwszego osadnictwa, przybyciu wołochów i początkach gospodarki sałaszniczej, o strukturze społecznej wsi za czasów panowania pierwszych Piastów, o dziejach huty szkła, która funkcjonowała w Brennej i wielu innych aspektach dziejów wsi. Ciekawą lekturą jest także aneks. Znajdziemy w nim nazwy dawnej Brennej, spisy mieszkańców według najstarszych urbarzy, łącznie z wykazem podatków, zwyczaje, przepowiednie, proroctwa, a nawet sennik z Brennej – wszystko wyszperane przez autora w różnych materiałach historycznych.
Autor, we współpracy z Ośrodkiem Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna oraz Stowarzyszeniem „Integracja”, które jest wydawcą książki, przygotował także wystawę historyczną, na której obejrzeć można przede wszystkim najstarsze zdjęcia przedstawiające miejscowość i jej mieszkańców. Oglądać ją można do końca maja, od poniedziałku do czwartku, w budynku Amfiteatru (Brenna, ul. Malinowa 2b).
(indi)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz