Wojciech Grajewski. Fot. z archiwum autora„Bren­na. Dzie­je Gó­ral­skiej wsi Ślą­ska Cie­szyń­skie­go” to pierw­sza książ­ka au­tor­stwa Woj­cie­cha Gra­jew­skie­go. Pra­cow­nik Książ­ni­cy Cie­szyń­skiej i Mu­zeum Ślą­ska Cie­szyń­skie­go, a także czło­nek Sek­cji Lu­do­znaw­czej PZKO, wło­żył w nią nie tylko swą rze­tel­ną wie­dzę na­uko­wą i pracę ba­daw­czą, ale też ogrom serca. Bren­na jest bo­wiem miej­sco­wo­ścią, w któ­rej się wy­cho­wał, i która jest dla niego uko­cha­ną Małą Oj­czy­zną.
Co znaj­dzie­my w środ­ku? Przede wszyst­kim opis dzie­jów tej gó­ral­skiej wsi od cza­sów naj­daw­niej­szych do roku 1848. Jak więc łatwo się do­my­ślić, wy­daw­ca i autor pla­nu­ją przy­go­to­wa­nie ko­lej­ne­go tomu pu­bli­ka­cji. Na razie prze­czy­tać mo­że­my o hi­sto­rii pierw­sze­go osad­nic­twa, przy­by­ciu wo­ło­chów i po­cząt­kach go­spo­dar­ki sa­łasz­ni­czej, o struk­tu­rze spo­łecz­nej wsi za cza­sów pa­no­wa­nia pierw­szych Pia­stów, o dzie­jach huty szkła, która funk­cjo­no­wa­ła w Bren­nej i wielu in­nych aspek­tach dzie­jów wsi. Cie­ka­wą lek­tu­rą jest także aneks. Znaj­dzie­my w nim nazwy daw­nej Bren­nej, spisy miesz­kań­ców we­dług naj­star­szych urba­rzy, łącz­nie z wy­ka­zem po­dat­ków, zwy­cza­je, prze­po­wied­nie, pro­roc­twa, a nawet sen­nik z Bren­nej – wszyst­ko wy­szpe­ra­ne przez au­to­ra w róż­nych ma­te­ria­łach hi­sto­rycz­nych.
Autor, we współ­pra­cy z Ośrod­kiem Pro­mo­cji Kul­tu­ry i Spor­tu Gminy Bren­na oraz Sto­wa­rzy­sze­niem „In­te­gra­cja”, które jest wy­daw­cą książ­ki, przy­go­to­wał także wy­sta­wę hi­sto­rycz­ną, na któ­rej obej­rzeć można przede wszyst­kim naj­star­sze zdję­cia przed­sta­wia­ją­ce miej­sco­wość i jej miesz­kań­ców. Oglą­dać ją można do końca maja, od po­nie­dział­ku do czwart­ku, w bu­dyn­ku Am­fi­te­atru (Bren­na, ul. Ma­li­no­wa 2b).
(indi)