Lokalni Kolbergowie
Muzeum Śląska Cieszyńskiego we współpracy z Klubem Krytyki Politycznej Na Granicy w Cieszynie zaplanowało cykl spotkań kolbergowskich. 20 marca odbyło się drugie z nich, poświęcone Lokalnym Kolbergom. Tak organizatorzy określili Jana Szymika oraz Ernestynę Świbównę.
Prelegentami byli Grzegorz Studnicki – pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Uniwersytetu Śląskiego, Leszek Richter – prezes Sekcji Ludoznawczej PZKO i Izby Regionalnej im. Adama Sikory w Jabłonkowie, oraz Wojciech Grajewski – pracownik Książnicy Cieszyńskiej i Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wszyscy trzej prelegenci są członkami Sekcji Ludoznawczej PZKO. Prelekcję prowadzili jako rozmowę o osobach, które znali bądź z materiałów, jak Ernestynę Świbównę, bądź też osobiście, jak Jana Szymika. Zainteresowani tematem słuchacze dowiedzieli się sporo o omawianych postaciach. Nie zabrakło też pytań. Na przykład prof. Jadwiga Wronicz, która na prelekcję przyjechała z Katowic, dopytywała zebranych na sali o konkretne zagadnienia gwarowe, na temat których nie udało jej się wcześniej zdobyć informacji. Tych udzielił obecny na sali jako słuchacz Czesław Stuchlik z Pogwizdowa, również członek Sekcji Ludoznawczej PZKO.
Cykl ciekawych spotkań udało się przygotować w ramach realizowanego przez stowarzyszenie Klub Krytyki Politycznej Na Granicy w Cieszynie projektu dofinansowanego z okazji Roku Kolbergowskiego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne zaplanowano na 2 kwietnia, a słuchacze dowiedzą się na nim o stowarzyszeniach zasługujących na miano „Lokalnych Kolbergów”.
(INDI)
http://zwrot.cz/2014/03/lokalni-kolbergowie/#more-4292-------------------------------------------------------------------------------------------Za nami kolejne z cyklu spotkań kolbergowskich organizowanych przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego we współpracy z Klubem Krytyki Politycznej ''Na Granicy'' w Cieszynie. Tym razem słuchacze, którzy tłumnie przybyli na prelekcję, dowiedzieli się sporo o lokalnych Kolbergach, jak organizatorzy określili postaci Jana Szymika oraz Ernestyny Świbówny.
Prelegentami byli Grzegorz Studnicki - pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Uniwersytetu Śląskiego, Leszek Richter – prezes Sekcji Ludoznawczej PZKO i Izby Regionalnej im. Adama Sikory w Jabłonkowie, oraz Wojciech Grajewski – pracownik Książnicy Cieszyńskiej i Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wszyscy trzej prelegenci są członkami Sekcji Ludoznawczej PZKO.
Prelekcja prowadzona była jako rozmowa trzech prelegentów o osobach, które znali bądź z materiałów, jak Ernestynę Świbównę, bądź też osobiście, jak Jana Szymika. Zainteresowani tematem słuchacze dowiedzieli się sporo o omawianych postaciach. Nie zabrakło też pytań. Na przykład prof. Jadwiga Wronicz, która na prelekcję przyjechała z Katowic, dopytywała zebranych na sali o konkretne zagadnienia gwarowe, na temat których nieudało jej się wcześniej zdobyć informacji. Tych udzielił obecny na sali jako słuchacz Czesław Stuchlik z Pogwizdowa, również członek Sekcji Ludoznawczej PZKO.
Kolejna ciekawa prelekcja z cyklu Spotkań Kolbergowskich w Muzeum dotyczyć będzie stowarzyszeń jako lokalnych Kolbergów. Odbędzie się ona 2 kwietnia o 17.00
. (indi)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz