piątek, 24 lipca 2015

Warsztaty szycia góralskich koszul

Oryginalne pamiątki przywiozą z Wisły ci, którzy pojawili się na warsztatach szycia koszul górali beskidzkich. Pod okiem instruktorki Weroniki Łacek dzieci, a także dorośli uczyli się kroju i szycia. Zajęcia pod hasłem ''Od ziarenka do płócienka'' odbyły się 23 lipca w ''Starej Szkole'' na terenie Enklawy Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, a zorganizowała je działająca przy Muzeum Grupa Nieformalna Kama.
Warsztaty szycia góralskich koszulDzieci z zapałem zabrały się za szycie góralskich koszul, fot. indi
Projekt "Od ziarenka do płócienka" działacze skupieni wokół Muzeum wymyślili, gdyż zauważyli, że mieszkańcy Wisły mają niewiele możliwości zapoznania się z technikami tradycyjnej obróbki łodyg lnu. Przy okazji oprócz mieszkańców z ciekawej propozycji twórczego i poznawczego spędzenia czasu skorzystać mogą przebywający w mieście turyści.
- Zależy nam na popularyzacji tej właśnie dziedziny życia Górali Beskidu Śląskiego poprzez umożliwienie odbiorcy "dotykanie czasu przeszłego". Ważne jest dla nas aby w czasach fejsbukowych społeczności odbiorcy spędzali czas razem w realnej przestrzeni – mówi Agata Janiec z Muzeum Beskidzkiego, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Same warsztaty poprowadziła Weronika Łacek. Na co dzień zajmuje się haftem krzyżykowym, na zamówienie szyje kabotki, koszule, haftuje wraz siostrą Magdaleną z Muzeum na Grapie. W czwartkowe dopołudnia swą wiedzą i umiejętnościami podzieliła się z uczestnikami warsztatów. A na zajęciach było bardzo rodzinnie, uczestniczyła w nich np. babcia z córką i wnuczkami. Oczywiście nie udało się w ciągu dwóch godzin uszyć koszul. Wszyscy uczestnicy warsztatów wyszli jednak z nich ze skrojonymi i sfastrygowanymi koszulami oraz wiedzą, jak dzieło to dokończyć. Dziś, 24 lipca będą uczyć się haftu krzyżykowego zdobiącego koszule.

Bezpłatne dla uczestników warsztaty udało się zrealizować dzięki dotacji z konkursu grantowego „Działaj Lokalnie” Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, którego koordynatorem na terenie powiatu cieszyńskiego jest Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Warsztaty będą powtórzone w ramach innego programu, FIO Śląskie Lokalnie. Będą także warsztaty śpiewu góralskiego, które 26 i 27 sierpnia poprowadzi Małgorzata Kiereś, dyrektor Muzeum Beskidzkiego.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz