CZESKI CIESZYN / W czwartkowe popołudnie 13 listopada zebrali się członkowie Sekcji Ludoznawczej PZKO. Do omówieniamieli mnóstwo bieżących spraw.
Tradycyjnie zaczęto od omówienia imprez odbytych. Było tego sporo, zwłaszcza, że mowa tu zarówno o tych stricte przygotowywanych przez Sekcję, jak i o tych tematycznie związanych z polami zainteresowania Sekcji, w których brali udział poszczególni jej członkowie.
Tak więc prezes Leszek Richter złożył w imieniu Sekcji Ludoznawczej wieniec podczas pogrzebu dawnego członka Sekcji, Janka Kufy z „Gróniczka” z Mostów k. Jabłonkowa. Uczestnicy zebrania uczcili jego pamięć minutą ciszy. Leszek Richter oraz Otmar Kantor byli na XXV Posiadach Gawędziarskich oraz Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Brzuśniku na Żywiecczyźnie.
– Z wielką satysfakcją muszę stwierdzić, że wśród laureatów byli również przedstawiciele Śląska Cieszyńskiego, których znamy z naszego konkursu. Czyli widać, że ta aktywizacja po naszej stronie przynosi efekty, konkurs robi się coraz bardziej popularny, a jego laureaci biorą udział także w innych konkursach – stwierdził Leszek Richter podkreślając, że na konkurs do Brzuśnika jeździł nie raz i jeszcze przed kilkoma latami w zasadzie przedstawicieli Śląska Cieszyńskiego tam nie było.
Otmar Kantor poinformował też, że jego Kapela Bukóń zdobyła na tychże posiadach II miejsce. O tym, co ostatnio robili, mówili także pozostali członkowie Sekcji. Wojciech Grajewski przygotował i otworzył wystawę o I Wojnie Światowej w Książnicy Cieszyńskiej, Wiesława Branna natomiast przygotowała wystawę z okazji jubileuszu Zespołu Reprezentacyjnego ZG PZKO ”Olza” wiszącą w sali konferencyjne „Bajka” ZG PZKO. Otmar Kantor był także w Hawierzowie na pokazie tradycyjnego rzemiosła.
Podczas zebrania omówiono także plany. Dobrą wiadomością, jaką miał do przekazania prezes było, iż Sekcja otrzymała z MSZ i Konsulatu Generalnego w Ostrawie oraz z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie dotację na nagrody dla laureatów Konkursu Gwar Po Naszymu po Obu stronach Olzy. Przygotowanie konkursu z ramienia SL PZKO koordynować będzie Magdalena Ćmiel, której wszyscy podziękowali za przejęcie na swe barki tak wielkiej odpowiedzialności, kto mógł zadeklarował pomoc.
Wszystko wskazuje na to, że na seminarium popularnonaukowe organizowane przez Sekcję poprzedzające Gorolskie Święto w Jabłonkowie 31 lipca wygłosić referaty dotyczące swojego języka regionalnego przyjadą Kaszubi.
Zastanawiano się także nad formą uczczenia przypadającego na przyszły rok jubileuszu 50-lecia Sekcji. Zadecydowano, że warto by przygotować konferencję popularnonaukową na temat sekcji w piątek poprzedzający mający się odbyć w przyszłym roku w Karwinie Frysztacie Festiwal PZKO. Byłoby to w piątek 29 maja. Zastanawiano się także nad przygotowaniem z tej okazji wystawy obrazującej działalność Sekcji.
Omawiając sprawy edytorskie, wydawnicze oraz informacje, jakie powinne o działalności sekcji pojawiać się na zewnątrz stwierdzono, że strona internetowa Sekcji działająca jako podstrona PZKO powinna być częściej aktualizowana. Postanowiono także iść z duchem czasu i założyć stronę Sekcji Ludoznawczej na facebooku, co już następnego dnia zrealizowano.
Na koniec prezes Sekcji Leszek Richter odczytał wszystkie zaproszenia, które Sekcja otrzymała na imprezy – jubileuszy i wydarzeń organizowanych przez zaprzyjaźnione organizacje. Dyskutowano kto spośród członków i gdzie jest w stanie Sekcję reprezentować. Ustalono także termin i formę tradycyjnego spotkania wiliówkowego.
(indi)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz