niedziela, 6 września 2015

Słuchacze MUR-u rozpoczęli rok

Pieśnią gaudeamus igitur rok akademicki rozpoczęli 3 września w odremontowanej sali PZKO przy ulicy Bożka w Czeskim Cieszynie słuchacze Miedzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC.
Słuchacze MUR-u rozpoczęli rokSłuchaczy MUR-u przywitał w nowym roku akademickim prezes PZKO Jan Ryłko, fot. indi
Witając przybyłych na inauguracyjny wykład prezes PZKO Jan Ryłko życzył słuchaczom ciekawych wykładów, dobrych wykładowców i niegasnącego zainteresowania wykładami Miedzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego. Przypomniał, że słuchacze mają możliwość kreowania wykładów MUR-u, wybierania wykładów według własnych zainteresowań.

W części artystycznej wystąpił zespół „2+3” z Pielgrzymowic. Młodzi muzycy, studenci Akademii Muzycznej w Katowicach i we Wrocławiu zaprezentowali „muzyczny misz masz”, czyli muzyczną wędrówkę dookoła świata. Zachwycona publiczność nagrodziła ich owacjami na stojąco.

W końcu przyszedł czas na wykład. Urszula Kolberová – pracownik naukowy Ostrawskiej Polonistyki odczytała swój referat poświęcony historii Głosu Ludu opisujący dzieje gazety od jej powstania po czasy współczesne, a więc historię gazety począwszy od lat 1945-1955 kiedy to pismo powstało i się stabilizowało, po czym, w latach 1950-55 uległo ogólnemu nurtowi „radosnego budowania socjalizmn”. Opisując kolejne okresy takie jak okres pierwszej liberalizacji w latach 1956-1969, lata „normalizacji” społecznej w latach 1969-1989 a kończąc na okresie przejściowym w latach 1990-1991 jako pisma niepartyjnego doszła do opisu współczesności Głosu Ludu w latach 1992-2015. Zwróciła uwagę. że od samego początku GL miał ambicje być nie organem partii komunistycznej, która była jego wydawca, a periodykiem ogolnozaolziańskim. Omówiła także dodatek literacki „szyndzioły”, który 65 lat temu przekształcił się w samodzielne pismo „Zwrot” o którym pisaliśmy m. in. tutaj .

Wykłady Miedzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o 17.00 w auli polskiego gimnazjum w Cueskim Cieszynie przy ul. Bezruczowa lub w sali PZKO przy ul. Bożka.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz