wtorek, 2 grudnia 2014

archiwalne wydawnictwa PZKO zdigitalizowane

Śląsk Cieszyński to kulturowo i historycznie jeden region, jednak rozdzielony w 1920 roku granicą państwową na Olzie żyje osobnym życiem po jej prawym i lewym brzegu. Choć granicy już nie ma i możemy swobodnie przemieszczać się pomiędzy polską a czeską stroną, rzadko to robimy, zwłaszcza w celach kulturalnych, a nie zakupowych, a wiedza mieszkańców polskiej części Śląska Cieszyńskiego o naszych rodakach, których granica pozostawiła na lewym brzegu Olzy, jest znikoma.
archiwalne wydawnictwa PZKO zdigitalizowaneNajstarsze numery miesięcznika Zwrot znajdziemy już w sieci
Od dawna zmienić to próbuje Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej organizując w swej placówce liczne prelekcje, spotkania, całe cykle spotkań poświęconych tematyce zaolziańskiej, przedstawiając tym, którzy w progach Książnicy goszczą znaczące dla polskiej społeczności na Zaolziu postaci, propagując fakty z zaolziańskiej historii.

Kolejną jego inicjatywą w kwestii propagowania wiedzy o zachodniej części Śląska Cieszyńskiego wśród mieszkańców jego wschodniej części jest zdigitalizowanie pierwszych roczników wydawanego przez Polski Związek Kulturalno Oświatowy w Republice Czeskiej miesięcznika „Zwrot”. Ich cyfrowe kopie możemy już teraz czytać w profilu Książnicy Cieszyńskiej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej (LINK>>> ). - Są one dostępne w formacie PDF i wyposażone w warstwę OCR pozwalającą na przeszukiwanie całości tekstów według dowolnie wybranych słów kluczowych. Wkrótce w tym samym profilu opublikowane zostaną kolejne roczniki "Zwrotu", a następnie także "Szyndziołów" i "Kalendarza Śląskiego" – mówi Krzysztof Szelong. - Mam nadzieję, że w ten sposób archiwalne wydawnictwa naszych rodaków zza Olzy staną się łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych, a sprawa Zaolzia zyska w Polsce szerszy krąg sympatyków – dodaje.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz