środa, 10 grudnia 2014

XI edycja konkursu gwar "Po cieszyńsku po obu stronach Olzy"

Godali po cieszyńsku

Konkurs gwar ''Po cieszyńsku po obu stronach Olzy'' organizowany od 11 lat wspólnie przez Sekcję Ludoznawczą ZG PZKO i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska? w swym założeniu miał odbywać się naprzemiennie raz po polskiej, raz po czeskiej stronie Olzy. Jednak zbiegiem okoliczności i technicznych możliwości po raz trzeci z rzędu eliminacje odbywały się po polskiej stronie. Tym razem współorganizatorem konkursu był Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy.
Godali po cieszyńskufot: (indi)
Eliminacje trwały dwa dni, 8 i 9 grudnia. Jury w składzie dr hab. Jadwiga Wronicz, pochodząca z Koniakowa Kierownik Pracowni Gwar Małopolskich Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk (przewodnicząca), Jadwiga Palowska, znawca folkloru dolańskiego prowadząca zespół folklorystyczny w Karwinie-Frysztacie, Leszek Richter, prezes Sekcji Ludoznawczej Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej i Adam Cekiera, przedstawiciel Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przesłuchało półtora setki uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.   
- Pierwszą edycję konkursu, w 2003 roku, organizowaliśmy również w cieszyńskim Domu Narodowym. Zakładaliśmy wówczas, że to będzie uroczystość z okazji odrodzenia Polski. Bo listopadowe święto jest rocznicą naszego odrodzenia, a nie wyjścia z niewoli. Ja jeszcze ze szkoły pamiętam, że to jest święto zmartwychwstania Polski i dla mnie jest to cudowne określenie. Bo Polski przecież nie było. I wówczas, te 11 lat temu zakładaliśmy, że z okazji święta 11 listopada zrobimy konkurs, który przypomni, że oprócz gwary tak zwanej śląskiej, czyli wschodniogórnośląskiej, na historycznej Ziemi Cieszyńskiej zrobimy konkurs lokalnej gwary. Z góry założyliśmy wtedy, że odbywać się będzie raz po polskiej, raz po czeskiej stronie – wspomina Adam Cekiera.
Ostatnie dwa lata konkurs odbywał się w MDK „Prażakówka” w Ustroniu. Tego roku przeniósł się do stolicy regionu.  - Cieszymy się bardzo, że gościmy tak ważną imprezę – przywitała w pierwszym dniu przesłuchań uczestników i organizatorów dyrektor Domu Narodowego Cecylia Gasz-Płońska.
Po drugim dniu przesłuchań jury wyłoniło zwycięzców, którzy zaprezentują się podczas koncertu laureatów zaplanowanego na 7 stycznia o 17.00 w sali PZKO przy ul. Bożka w Czeskim Cieszynie. Tam też uroczyście zostaną wręczone nagrody i medale.

(indi)
-----------------

Gwarowo nad Olzą (zdjęcia)

CIESZYN / Organizowany przez Sekcję Ludoznawczą ZG PZKO i Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” konkurs „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy” w założeniu miał odbywać się naprzemiennie raz po polskiej, raz po czeskiej stronie Olzy. Z przyczyn technicznych jednak po raz trzeci już eliminacje odbywały się we wschodniej części Śląska Cieszyńskiego. Tym razem w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Dom Narodowy w Cieszynie.
Eliminacje trwały dwa dni, 8 i 9 grudnia. Jury, w którym zasiadali dr hab.Jadwiga Wronicz, pochodząca z Koniakowa Kierownik Pracowni Gwar Małopolskich Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk (przewodnicząca), Jadwiga Palowska, znawca folkloru dolańskiego prowadząca zespół folklorystyczny w Karwinie-Frysztacie, Leszek Richter, prezes Sekcji Ludoznawczej PZKO i Adam Cekiera, przedstawiciel Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przesłuchało półtora setki uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych i średnich.
Najlepszych, nagrodzonych i wyróznionych recytacji można będzie wysłuchać podczas koncertu laureatów, który odbędzie się 7 stycznia o 17.00 w sali PZKO przy ul. Bożka. (indi)
-----------------------
Na scenie grupa z polskiej podstawówki w Jabłonkowie. Fot. Beata Tyrna

Gwarowe zmagania w Cieszynie

śr 10.12.2014 BB | Kultura
Dwa dni trwały przesłuchania uczestników XI edycji Konkursu Gwary „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”. W poniedziałek i wtorek na scenie Dom Narodowego stanęło ok. 150 dzieci, od szkół podstawowych po średnie.



Oczywiście jury, które pracowało w składzie: dr hab. Jadwiga Wronicz z Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk (przewodnicząca), Jadwiga Palowska, znawca folkloru dolańskiego prowadząca zespół folklorystyczny w Karwinie-Frysztacie, Leszek Richter, prezes Sekcji Ludoznawczej PZKO i Adam Cekiera, przedstawiciel górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wyłowiło również perełki z prawego brzegu Olzy. Nie da się jednak nie potwierdzić ogólnego wrażenia, że Zaolziacy w gwarze są zdecydowanie lepsi od swych rodaków mieszkających nad Wisłą.
– Jury brało pod uwagę autentyczność gwary, wartość poznawczą tekstu, dobór tekstu do okoliczności, autentyczność stroju i rekwizytu i ogólny wyraz artystyczny – powiedziała konferansjerka Łucja Dusek-Francuz.
Ostatecznie jury wyłoniło zwycięzców, którzy nagrody odbiorą podczas uroczystego koncertu laureatów, jaki zaplanowano na 7 stycznia 2015 w sali PZKO na Bożka w Czeskim Cieszynie. Będzie to też okazja do wysłuchania nagrodzonych recytacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz