poniedziałek, 16 marca 2015

W Książnicy o Ukrainie

Temat, którym żywo interesują się ostatnio mieszkańcy całego kraju poruszano w piątkowe popołudnie w Książnicy Cieszyńskiej. Dyskutowano bowiem o aktualnej sytuacji na Ukrainie.
W Książnicy o UkrainiePiotr Maciążek - ekspert do spraw Europy Środkowo-Wschodniej podzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat Ukrainy, fot. indi
W spotkaniu udział wzięli Wojciech Mucha - autor wydanej przed miesiącem książki „Krew i ziemia. O ukraińskiej rewolucji”, Przemysław Miśkiewicz - organizator konwojów z pomocą humanitarną dla Ukrainy oraz Piotr Maciążek - ekspert do spraw Europy Środkowo-Wschodniej. Każdy z wypowiadających się ma doświadczenia i wiedzę o sytuacji na Ukrainie z różnych punktów widzenia. Wojciech Mucha jako dziennikarz-reportażysta był wielokrotnie na Majdanie w czasie prowadzonych tam walk. Wiele widział i słyszał osobiście, tak, jak i Przemysław Miśkiewicz. Odczucia i wrażenia obydwu są jednak mocno subiektywne, gdyż obaj że byli bezpośrednio uczestnikami tamtych wydarzeń, a więc poczuli klimat Majdanu od wewnątrz solidaryzując się z tamtymi ludźmi. Nie sposób, by reportaż uczestniczący był zatem obiektywny. Obiektywną, fachową wiedzą merytoryczną dzielił się natomiast ze słuchaczami Piotr Maciążek - ekspert do spraw Europy Środkowo-Wschodniej. Poruszono więc nie tylko temat Majdanu, ale też całej wojny na Ukrainie, polityki rosyjskiej oraz kwestii bezpieczeństwa w naszej części Europy.

Spotkanie było okazją do promocji wydanej przed miesiącem książki Wojciecha Muchy „Krew i ziemia. O ukraińskiej rewolucji”. Uatrakcyjniają ją zdjęcia Konrada Falęckiego, które wyświetlane na dużym ekranie obejrzeć mogli uczestnicy spotkania w Książnicy.
- Dobrze, że Książnica, jako instytucja mocno związana z regionem, otwiera się również na tematy spoza regionu, a nawet światowe, bo to, co dzieje się w innych częściach Polski i świata cieszyniaków również może zainteresować – powiedział naszemu portalowi jeden ze słuchaczy. Po wystąpieniach prelegentów przyszedł czas na pytania z sali. Zastanawiano się, czy i jak powinniśmy Ukraińcom pomagać. Obecny na spotkaniu Krzysztof Neścior, radny powiatowy prowadzący Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich przyznał, że gdy gościł u siebie dwóch rannych na Majdanie Ukraińców to gdy zapytał ich, co po Majdanie, jak zamierzają w swoich miejscowościach zmieniać rzeczywistość, oni nie mieli konkretnego pomysłu. Żywo dyskutowano także na temat ukraińskich nacjonalistów. Prelegenci twierdzili, że choć nacjonaliści na Ukrainie istnieją, to jest to niewielki margines. – W każdym społeczeństwie są nacjonaliści. U nas też jest ONR – zauważył Mucha. Maciążek dodał, że polityka informacyjna Rosji skupiona jest na rzezi wołyńskiej po to, aby nas z Ukraińcami poróżnić. Na koniec stwierdzono zgodnie, że jedną z największych bolączek III RP jest brak polityki historycznej.
(indi)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz