sobota, 21 czerwca 2014

Granty Działaj Lokalnie rozdane

''Działaj Lokalnie'' to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i sieć Ośrodków ''Działaj Lokalnie''. Ideą programu jest dobro wspólne lokalnych społeczności. Jednym z Lokalnych Ośrodków Grantowych działających na terenie woj. śląskiego jest Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej, które realizuje konkurs grantowy w gminach: Chybie, Goleszów, Skoczów, Strumień, Wisła.
Granty Działaj Lokalnie rozdane
Uczestnicy spotkania z grantobiorcami, fot. indi
W latach 2007-2013 przyznaliśmy 69 dotacji na łączną kwotę 255 785 zł – wylicza prezes SCMT Sławomira Kalisz, koordynator programu Działaj Lokalnie w powiecie cieszyńskim, by zobrazować skalę działań, jakie małym, lokalnym organizacjom i grupom nieformalnym udało się zrealizować w miejscowościach Śląska Cieszyńskiego. – Działaj Lokalnie jest to program, który wspiera projekty oparte na współpracy mieszkańców zorientowane na budowanie dobra wspólnego, zbudowany na realnych ludzkich pragnieniach i motywacjach, takich, jak to, by dzieci miały atrakcyjny, bezpieczny plac zabaw, żeby w danej miejscowości było bezpiecznie i czysto. Program otwiera na siebie różne środowiska, takie, jak media, przedszkola, szkoły, domy kultury, biblioteki, straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, samorządy, lokalne firmy, banki spółdzielcze, rady rodziców, samorządy uczniowskie, kluby seniora i wiele innych. Powoduje przepływ ludzi, idei, informacji, a także buduje dobry klimat. Ludzie nabierają zaufania do innych, uczą się dobrych nawyków – charakteryzuje program Działaj Lokalnie Sławomira Kalisz dodając, że obecnie jest to jedyny ogólnopolski program, w którym dotacje są przyznawane na poziomie lokalnym.
Dzięki uczestnictwu w programie Działaj Lokalnie organizacji i różnych grup nieformalnych z terenu naszego powiatu udało się zrealizować m.in. takie projekty, jak: place zabaw w Dzięgielowie i Kozakowicach, boisko w Lesznej Górnej, wiaty na imprezy plenerowe w Drogomyślu i Ochabach przy LKS. Ponadto zorganizowano wiele imprez kulturalnych i chroniących tradycje, gwarę, historię. Dzieci i młodzież rozwijały umiejętności fotograficzne, filmowe, z zakresu rękodzieła, kulinarne. Odbyły się dziesiątki imprez rekreacyjnych dla rodzin, wycieczek, interesujących spotkań. - Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń z 7 lat wspierania społeczności lokalnych. Uaktywniło się 2318 wolontariuszy, powstało 502 artykuły i 22 filmy/reportaże multimedialne o dokonaniach grantobiorców, z czego jesteśmy niezwykle dumni – mówi koordynatorka programu.
Sławomira Kalisz zwraca także uwagę na inne przedsięwzięcia związane z programem, jak Konkurs „Opowiedz…”, możliwość nominowania swojego darczyńcy biznesowego do konkursu o tytuł „Dobroczyńcy Roku”, możliwość nominowania liderów lokalnych do konkursu o tytuł „Społecznika Roku”, możliwość wzięcia udziału w innych programach ARFP i PAFW (Lokalne Partnerstwa PAFW).
Co bardzo istotne w programie „Działaj Lokalnie, to fakt, że adresowany jest nie tylko do organizacji pozarządowych posiadających osobowość prawną (tj. fundacji, stowarzyszeń, oddziałów Caritas zarejestrowanych w KRS lub klubów sportowych zarejestrowanych w ewidencji Starosty Powiatowego), z wyłączeniem fundacji skarbu państwa i ich oddziałów, spółdzielni socjalnych i mieszkaniowych, stowarzyszeń samorządów lokalnych, Lokalnych Grup Działania i Lokalnych Grup Rybackich, Lokalnych Organizacji Turystycznych (działających na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o Polskiej Organizacji Turystycznej i w oparciu o ustawę prawo o stowarzyszeniach, zgodnie z Art. 4. ustawy o POT) oraz związków stowarzyszeń, ale także do grup nieformalnych (w tym także oddziałów terenowych organizacji nieposiadających osobowości prawnej), w których imieniu wniosek złoży organizacja pozarządowa lub jedna z instytucji publicznych takich jak: przedszkole publiczne, szkoła publiczna, instytucja kultury, biblioteka publiczna, ośrodek pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego, Lokalne Grupy Działania, Lokalne Grupy Rybackie i Lokalne Organizacje Turystyczne. Instytucje te muszą posiadać osobowość prawną lub dysponować stosownym pełnomocnictwem od organu, któremu podlegają, do reprezentowania go w zakresie umożliwiającym przeprowadzenie planowanych działań, podpisanie umowy oraz rozliczenie projektu.
Termin złożenia wniosku minął 05 czerwca 2014, a projekty realizowane będą w okresie od 15 czerwca do 15 grudnia 2014. SCMT jako Ośrodek „Działaj Lokalnie” przyznało 8 dotacji dla organizacji i grup z naszego powiatu. Kwota przyznanych dotacji to łącznie 29700 zł. Co za to, plus wkład własny, czyli pieniądze pozyskane przez wnioskodawców od sponsorów oraz wkład własnej pracy i czasu zostanie zrealizowane? Nieformalna Grupa "WYBIEG" przy Gminnym Ośrodku Kultury w Chybiu zrealizuje projekt Wariacje na szafę i wizerunek. Stowarzyszenie Miłośników Puńcowa zrealizuje projekt: Zwyczajni, a jednak nadzwyczajni, A Stowarzyszenie Miłośników Dzięgielowa Razem dla wszystkich. Stowarzyszenie Dzieci Stalmacha w Bażanowicach postawiło na projekt Rodzinnie w Beskidy. Nieformalna Grupa "Muza!" przy Wiślańskim Centrum Kultury zrealizuje projekt Nawijaj!, Chrześcijańska Służba Charytatywna Oddział Śląski Filia w Wiśle – Zdrowa Rodzina, Wiślańska Organizacja Turystyczna przy Wiślańskim Centrum Kultury - Wisła w obiektywie, a Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Szkoły Podstawowej Nr 2 im. A. Mickiewicza w Wiśle - "Nad Białką" - Pracowita jesień w Czarnem.
Choć podane tytuły projektów Czytelnikowi mówią jedne więcej, drugie mniej, inne brzmią zupełnie tajemniczo, Komisja Grantowa włożyła wiele czasu w skrupulatne przeanalizowanie wniosków zawierające szczegółowy plan działań oraz cele, które w dzięki realizacji projektu zostaną osiągnięte z pożytkiem dla całej lokalnej społeczności. – Zasada jest taka, że dofinansowany projekt ma służyć całej lokalnej społeczności i ją konsolidować, a nie jakiejś zamkniętej grupie. Nie może to być projekt zakładający działania wewnątrz jakiejś organizacji czy placówki, na przykład przedszkola, a ogólnodostępny dla całej społeczności wsi – wyjaśnia Sławomira Kalisz.
Umowy grantowe zostały uroczyście wręczone grantobiorcom przez panią Alinę Rakowską, prezes Banku Spółdzielczego w Cieszynie 18 czerwca w sali konferencyjnej banku, który od początku bardzo wspiera program.
(indi)

Granty Działaj Lokalnie rozdane
Granty Działaj Lokalnie rozdane
Granty Działaj Lokalnie rozdane
Granty Działaj Lokalnie rozdane
Granty Działaj Lokalnie rozdane

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz