poniedziałek, 23 czerwca 2014

Ślimoki świętują

Działacze goleszowskiego Koła PTTK ''Ślimoki'' świętują jubileusz 10-lecia istnienia Koła. Z tej okazji w sobotnie popołudnie 21 czerwca zorganizowali uroczystość jubileuszową.
Ślimoki świętują
Zenon Sobczyk(z prawej) odebrał PTTK-owskie odznaczenie z rąk Jacka Tyczkowskiego i Ryszarda Mazura, fot. indi
W dużej sali gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie oprócz członków Koła „Ślimoki” przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie spotkali się przedstawiciele zarządu Oddziału, władz samorządowych Goleszowa z wójtem Krzysztofem Glajcarem na czele oraz partnerskich miejscowości Wędrynia i Goleszów na Podkarpaciu. Trafić na jubileusz nie było trudno, gdyż organizatorzy przygotowali oznakowanie utrzymane w konwencji turystycznych drogowskazów i oznaczeń szlaków turystycznych, co już od wejścia wprowadzało wszystkich w miły nastrój turystycznych klimatów.
 Jubileusz, jak każda uroczystość tego typu, stał się wyśmienitą okazją, by na forum publicznym uroczyście wręczyć odznaczenia tym działaczom, którym zostały one w ostatnim czasie przyznane. Dyplom Zarządu Głównego PTTK otrzymał Stanisław Cieślar, Brązową Odznakę Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży Ryszard Cieślar, Honorowy Przodownik GOT – Zenon Sobczyk, Śląską Odznakę Honorową Rady Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego Jan Cichy i Zenon Sobczyk. Odznaczenia wręczali Ryszard Mazur – wice przewodniczący Kapituły Odznaczeń Zarządu Głównego PTTK i Jacek Tyczkowski – członek Kolegium Rady Prezesów Oddziałów PTTK województwa Śląskiego i jednocześnie wice przewodniczący Kapituły Odznaczeń Rady Prezesów. Wręczono także odznakę za 25 lat członkostwa w PTTK Helenie Wachowskiej. Dyplomy okolicznościowe Zarządu Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie otrzymali Jan Cichy, Adrian Czyż, Halina Johnsen, Joanna Mądry, Bożena Podżorska, Zenon Sobczyk i Paweł Szarzec. Wręczał je Jacek Tyczkowski, tym razem jako prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. Ponadto wręczono dyplomy przyznane przez Zarząd Koła PTTK „Ślimoki”. Dyplomy za 10 lat członkostwa w kole otrzymali: Helena Binek, Jan Cichy, Ryszard Cieślar, Jan Hławiczka, Krystyna Duława, Karol Harok, Karol Linert, Jerzy Niemczyk, Józef Salecki, Zenon Sobczyk i Helena Wachowska. Dyplomy za aktywność otrzymali: Halina Johnsen, Aleksander Mądry, Joanna Mądry, Leszek Staszko, Paweł Szarzec, Elżbieta Czyż i Iwona Podżorska. Natomiast dyplomy za pomoc i współpracę otrzymali: Jerzy Cieślar, Towarzystwo Miłośników Ziemi Goleszowskiej, Tomasz Jaszowski i Małgorzata Furmaniuk Szteler.
Poprzez rozwijanie swoich pasji turystycznych promujecie także naszą gminę. Za to jestem wam niezmiernie wdzięczny. A szczególnie chciałbym podziękować z to, że włączacie do tego młodzież i że zostały zorganizowane przy waszym współudziale szlaki spacerowe i trasy rowerowe dla gminy Goleszów – powiedział Wójt gminy Goleszów Krzysztof Glajcar dziękując prezesowi Koła, Zarządowi i wszystkim aktywnym działaczom za wkład pracy i własnego czasu i życząc wciąż tego samego zapału do działalności, ale także, by koło się rozrastało i by osób przeszkadzających było jak najmniej, a pomagających jak najwięcej. - Jest to najmłodsze koło w naszym oddziale, ale jedno z najprężniej działających, które jest widoczne – zauważył prezes oddziału Jacek Tyczkowski wspominając miłe zaskoczenie tym, jak duża grupa młodzieży i najmłodszych „Ślimaczków” przyszła na rozpoczęcie sezonu turystycznego Oddziału na Kamiennym.
Ryszard Mazur dziękował działaczom, którzy wzięli na siebie obowiązek społecznej działalności i promowania regionu podkreślając, że koło PTTK „Ślimoki” jest jednym z najaktywniejszych w Oddziale i godnie kontynuuje 104-letnią tradycję PTTK.

Podczas uroczystości przypomniano historię koła rozpoczynającą się od wycieczek, na które wyjeżdżano 9-osobowym busem. Gminne Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego nr 19 „ŚLIMOKI” powstało bowiem po roku działalności Sekcji Turystycznej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie. Jednak opisując historię PTTK w Goleszowie prezentujący ją Zenon Sobczyk sięgnął do czasów jeszcze wcześniejszych. - Już w roku 1927 powstało pierwsze koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Goleszowie. Niestety czas wojenny położył kres jego działalności, a było by to jedno z najstarszych kół turystycznych na Śląsku cieszyńskim. W lipcu 1945 roku PTT w Cieszynie zostało reaktywowane. Nie przywróciło to jednak życia kołu w Goleszowie. Wkrótce, bo w roku 1950, PTT połączyło się z PTK (Polskim Towarzystwem Krajoznawczym) by utworzyć PTTK. W Cieszynie dawne PTT stało się automatycznie jego Oddziałem przejmując dawną nazwę „Beskid Śląski”. Wówczas jeden z pracowników goleszowskiej cementowni – Wilhelm Hojdysz, zaraził turystyką współpracowników, organizując w Cementowni Goleszów w 1958 roku pierwsze koło PTTK nr 17. Stał się on zarazem jego pierwszym prezesem. Była to jednak instytucja przeznaczona głównie dla pracowników tego zakładu. Z inicjatywy członków tego koła powstał pierwszy szlak prowadzony przez Goleszów na Tuł i Wielką Czantorię. Organizowano głównie wycieczki zakładowe. Podobnie rzecz się miała z kołem PTTK nr 54 utworzonym w Goleszowskiej Celmie w 1976 roku. Tu również działano głównie dla potrzeb załogi. Organizowano wycieczki, zawody narciarskie i inne imprezy. Także na krótko przy nowo utworzonym Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie, z inicjatywy Grażyny Serwan, zostało założone Koło PTTK, które jednak nie przetrwało długo. Na początku lat osiemdziesiątych, wraz z kolegą Karolem Linertem, założyliśmy w dwójkę nieformalną sekcję turystyki górskiej "Bolek i Lolek". Organizowaliśmy imprezy zazwyczaj górskie, dla dwóch kół PTTK - goleszowskiej "Celmy" i cieszyńskiego "Zampolu". Wycieczki gromadziły zawsze kilkunastoosobową grupę. Jednak czas położył również kres tej działalności. Po ponownym naszym spotkaniu w 2002 roku chcieliśmy reaktywować naszą działalność. Dopiero, dzięki zaoferowanej pomocy ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Jolanty Tajner, oraz pana Pawła Stanieczka, powstały Goleszowskie „Ślimoki” – wspominał dodając, że na początku działalności Koło „Ślimoki” liczyło 17 członków. Po czterech latach działalności członków było już 46.
Zenon Sobczyk wymieniał kolejne zarządy koła i opisywał działalność podkreślając, że koło coraz bardziej rosło w siłę nie tylko liczebną, ale także organizując coraz więcej imprez turystycznych dla coraz szerszych grup. Od początku w kole działały różne sekcje turystyki kwalifikowanej: górska, narciarska, krajoznawcza, młodzieżowa, kolarska a także fotograficzna. Obecnie działają sekcje: górska, krajoznawcza, młodzieżowa, kolarska, fotograficzna, zrezygnowano natomiast z sekcji narciarskiej. Największą popularnością cieszą się wycieczki górskie i krajoznawcze. - Już na początku swej działalności Koło przyjęło za cel kreowanie turystyki rodzinnej, propagowanie turystyki wśród dzieci i młodzieży, oraz promocję gminy Goleszów w szerokim tego słowa znaczeniu, m.in. poprzez udział w targach turystycznych. Wraz z Urzędem Gminy Goleszów, prowadziliśmy konkursy fotograficzne, które cieszyły się dość dużym zainteresowaniem, Rodzinny Piknik Turystyczny, Międzynarodowy Marszy Pamięci do pomnika pod Małą Czantorią, Rajdy Młodzieżowe "Ścieżkami Spacerowymi Gminy Goleszów" oraz wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Goleszowskiej - Rodzinne Rajdy Rowerowe. Podczas naszych wycieczek zwiedziliśmy rożne zakątki Polski, Czech i Słowacji. Były to trasy górskie, wysokogórskie, objazdowe oraz rowerowe. Przez 10 lat naszej działalności trzy razy robiliśmy klubowe koszulki, w których chodzimy na imprezy Oddziału i inne imprezy turystyczne, dzięki czemu jesteśmy coraz bardziej widoczni i rozpoznawalni – zauważył Zenon Sobczyk
Po wręczeniu odznaczeń i przybliżenmiu gościom historii Koła przyszedł czas na uczte dla ciała i ducha. W przerwie posilono się kanapkami i ciastami, po czym sporo artystycznych wrażeń zapewniły występy wpierw zespołu tańca żydowskiego „Klezmer”, a później grupy śpiewaczej „Przocielki” z Cisownicy. Panie dopasowały repertuar na ten wieczór do okoliczności śpiewając piosenki regionalne i turystyczne.
Na koniec jubileuszowego spotkania zasadzono pamiątkowe drzewo. Rosnący nieopodal budynku GOK-u dąb czerwony stanowić będzie żywy pomnik prężnej działalności goleszowskich „Ślimoków”, a fotografie przy coraz większym drzewie z pewnością staną się rytuałem podczas obchodów kolejnych jubileuszy.
(indi)

Ślimoki świętują
Ślimoki świętują
Prezes Ślimoków Zenon Sobczyk , fot. indi
Ślimoki świętują
historię Ślimoków obrazowały m.inn. kolejne klubowe koszulki, fot. indi
Ślimoki świętują
prezes skoczowskiego Koła PTTK Krzysztof Greń(z lewej) wręczył prezesowi
Ślimoki świętują
jubileusz stał się okazją do wręczenia wyróżnień, odznaczeń i dyplomów, fot. indi
Ślimoki świętują
jubileusz stał się okazją do wręczenia wyróżnień, odznaczeń i dyplomów, fot. indi
Ślimoki świętują
wystąpił zespół Klezmer, fot. indi
Ślimoki świętują
i Przocielki z Cisownicy, fot. indi
Ślimoki świętują
zasadzono też pamiątkowe drzewo, fot. indi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz