- Rośnie nam nowe pokolenie znawców historii Ustronia – cieszyła się Danuta Koenig wyjaśniając, że w szranki konkursu stanęło 17 uczniów z rocznika 2000.
W pierwszej części konkursu gimnazjaliści wykazywali się znajomością historii najbliższej. Każdy uczestnik przygotowywał się do tego oddzielnie, gdyż każdy przygotował opowiadanie dotyczące swojej ojczyzny najbliższej i miał zamienić się w przewodnika opowiadającego po miejscu swojego zamieszkania, danej dzielnicy Ustronia. Dodatkowe punkty uczestnicy konkursu otrzymywali za opowieść o swoich korzeniach, o rodzinie, przodkach. W kolejnej części każdy uczestnik konkursu losował zestaw pytań dotyczących historii miasta zawierający m.inn. archiwalne zdjęcie którejś z jego części. Na koniec gimnazjaliści zmierzyli się z pisemną częścią konkursu w postaci testu.
W latach 80-tych, 90-tych odbywały się konkursy wiedzy o Ustroniu dla młodzieży. Towarzystwo Miłośników Ustronia wznowiło pomysł organizowania konkursu wiedzy o mieście po kilkunastu latach. Nie jest to jednak sam konkurs sprawdzający wiedzę gimnazjalistów o mieście, ale cały projekt realizowany jako zadanie publiczne współfinansowane przez Towarzystwo Miłośników Ustronia i Urząd Miasta Ustroń, wspierany przez Muzeum Ustrońskie, które udostępnia lokal nie tylko na sam konkurs, ale także na zajęcia z edukacji regionalnej do niego przygotowujące. – Mamy też sponsora w postaci PSS Społem, które zawsze funduje nam coś słodkiego – dodaje Bożena Kubień, prezes Towarzystwa Miłośników Ustronia, koordynator i autor całego projektu.
Cały projekt rozpoczął się 15 lutego. Uczniowie co tydzień spotykali się popołudniami w ramach zajęć pozalekcyjnych by zdobywać i pogłębiać swą wiedzę o Ustroniu. Były to Regionalne Warsztaty Przygotowawcze do Konkursu Wiedzy o Ustroniu, które odbywały się w szkole, w Muzeum Ustrońskim oraz w terenie. Młodzież oglądała filmy o Ustroniu, wystawy w Muzeum, w szkole ćwiczyła historię Ustronia, orientowanie się na mapkach starego Ustronia. Podczas zajęć terenowych spacerowali po centrum Ustronia, Dolinie Gościeradowca, parkach, oglądali rzeźby, miejsca związane z historią miasta, kamienice, w których kiedyś były dane sklepy, zakłady rzemieślnicze, zabytkowe obiekty, kościoły. Do projektu zapisało się 20 osób, do końca dotrwało 17.
Zmagania konkursowe oceniało jury złożone z przedstawicieli Urzędu Miasta Ustroń, Rady Miasta Ustroń, Muzeum Ustrońskiego oraz Towarzystwa Miłośników Ustronia w osobach: Zbigniew Niemiec, Stanisław Malina, Jan Sztefek, Elżbieta Sikora i Danuta Koenig. Honorowy Patronat nad Konkursem Wiedzy o Ustroniu objął Burmistrz Miasta Ustroń. Zwycięzcami zostali: 1. Klaudia Białoń (Gimnazjum nr 2 w Ustroniu), 2. Klaudia Gaszczyk (Gimnazjum nr 1 w Ustroniu), 3. Samuela Makarska (Gimnazjum nr 2 w Ustroniu).
Warto też wiedzieć, że patron konkursu, Józef Pilch, był bibliofilem, historykiem, pierwszym redaktorem Pamiętników Ustrońskich.
(indi)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz