niedziela, 13 lipca 2014

Sympatyczniej w kryminale

Oczom odwiedzających cieszyński Zakład Karny od niedawna placówka jawi się jako bardziej sympatyczna i przyjazna, wesoła i kolorowa. Jeśli tymi odwiedzającymi są dzieci osadzonych.
Sympatyczniej w kryminaleppor. Tomasz Głasek pokazuje wyremontowaną salę widzeń rodzinnych, fot. indi
Wyremontowano salę widzeń rodzinnych, w której teraz jest ciepło, kolorowo i wesoło. Są zabawki i książeczki, niski stoliczek i krzesełka, ze ścian spoglądają uśmiechnięte postaci Kubusia Puchatka i Tygryska. Namalowali je dwaj uzdolnieni osadzeni. Remont i wyposażenie sali udało się natomiast zrobić dzięki bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką cieszyński Zakład Karny otrzymał na ten cel.
W ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowania w Projekcie „Realizacja szkoleń podnoszących kompetencje społeczno-zawodowe więźniów oraz stworzenie warunków ułatwiających podtrzymywanie więzi rodzinnych w celu zwiększenia efektywności ich powrotu do społeczeństwa po zakończeniu odbywania kary” zakłada się m.in. stworzenie warunków ułatwiających podtrzymywanie więzi rodzinnych w trakcie pobytu w jednostce penitencjarnej, a w szczególności kontaktów osadzonych z dziećmi - mówi ppor. Tomasz Głasek, oficer prasowy Zakładu Karnego w Cieszynie. Dodaje, że w Zakładzie Karnym w Cieszynie zgodnie z modułem „Przyjazne miejsce – dostosowanie pokoi i sal widzeń do kontaktu skazanych z dziećmi” dzięki finansowemu wsparciu powyższego projektu zakupiono sprzęt oraz zabawki, w celu doposażenia już istniejącego w sali widzeń kącika.
Natomiast dzięki współpracy cieszyńskiej jednostki z Fundacją ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom kącik wyposażono w książki i bajki dla dzieci – dodaje ppor. Tomasz Głasek. Dzięki tym działaniom dla dzieci odwiedzających swych ojców odbywających karę pozbawienia wolności wizyta w zakładzie karnym jest milsza i nie stanowi tak ponurego przeżycia, gdyby widzenie odbywało się w zakratowanym pomieszczeniu o jednolitych ścianach.
Warto zauważyć, że cieszyńskiemu Zakładowi Karnemu nie po raz pierwszy udało się skorzystać z dotacji. Wcześniej brał już udział w Programie Operacyjnym "Kapitał Ludzki" finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. – Wszystko po to, by podnieść poziom wykonywania kary pozbawienia wolności do poziomu zgodnego z międzynarodowymi normami praw człowieka. Odbywa się to poprzez m. in. podniesienie efektywności działań podejmowanych wobec szczególnych grup osadzonych w jednostkach penitencjarnych oraz kompetencji zawodowych kadry Służby Więziennej, a także podniesienie kompetencji osób odbywających karę pozbawienia wolności – wylicza Tomasz Głasek.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz