sobota, 13 czerwca 2015

Jak zmierzyć poziom współpracy organizacji pozarządowych z samorządem?- spotkanie grupy roboczej

Cieszyńskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych „Delta Partner” od dawna pracuje nad polepszeniem współpracy organizacji pozarządowych z samorządem Cieszyna i Powiatu. W ramach realizowanego od 2008 roku projektu „Cieszyńskie Laboratorium Społeczeństwa Obywatelskiego – CieszLab” przeprowadzono szereg spotkań roboczych i warsztatowych. Ostatnio (10 czerwca) w Sali Konferencyjnej Zamku Cieszyn spotkała się grupa robocza złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych by wspólnie wypracować model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych i ustalić czynniki pozwalające mierzyć poziom tej współpracy. 

Uczestnicy spotkania w grupach pracowali nad konkretnymi rozwiązaniami, fot. indi
W Grupie Roboczej do spraw lokalnego indeksu jakości współpracy organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego przedstawiciele organizacji pozarządowych, czyli, jak podkreślał prowadzący warsztaty Roman Gruszczyk ze Stowarzyszenia „Delta Partner”, praktycy, w podgrupach starali się opracować wskaźniki mogące posłużyć do mierzenia współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi a samorządem, które da się łatwo zbadać i przeliczyć.
Każda grupa starała się wypracować współczynniki pozwalające na pomiar współpracy w innym obszarze tej współpracy. Chodziło zarówno o wypracowanie i zaproponowanie rozwiązań, które mogą być zastosowane w każdym samorządzie, jak i mierników badania skuteczności współpracy. - Pracujemy nad tym, aby te rozwiązania były przez samorządy powiatu cieszyńskiego przyjmowane. Odbywają się więc spotkania, warsztaty, szkolenia, które podejmowały tą kwestię i w niektórych samorządach niektóre rozwiązania zostały przyjęte  mówił Roman Gruszczyk wyjaśniając, że zadaniem uczestników spotkania jest przygotowanie arkusza z pytaniami, które by mierzyły poziom współpracy.
Zadaniem przedstawicieli organizacji pozarządowych jako praktyków było rozważanie, czy te wskaźniki są praktyczne, miarodajne, czy informacje do nich będą pozyskiwalne i zaproponowanie takich wskaźników, które te kryteria spałnią.- Wymierną korzyścią z tego typu prac będzie, mam nadzieję, powstanie przy Starostwie Powiatowym w Cieszynie Rady Pożytku Publicznego. Zasiadający w niej ludzie będą stanowili łącznik pomiędzy urzędnikami a działaczami organizacji pozarządowych – cieszy się jedna z uczestniczek spotkania Sławomira Kalisz ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej przyznając, że w zakresie współpracy tych dwóch sektorów wiele jeszcze można by poprawić i wskazując przykłady, gdy konsultacja ze strony władz samorządowych pewnych decyzji przyniosła konkretne korzyści lokalnej społeczności. Dzięki takim rozmowom udało się np. zamienić podwórze przy ulicy Srebrnej w Cieszynie z cuchnącymi kubłami na śmieci w sympatyczny skwerek ze stolikiem do gry w szachy, ławeczką i zielenią w ciągu dnia dostępny dla każdego chętnego.
(indi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz