poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Biegli po Breńskie Kierpce

Niedzielne dopołudnia pasjonaci biegów górskich spędzili na 15-kilometrowej trasie Biegu O Breńskie Kierpce. Była to 2 edycja wznowionego po 10 latach Biegu o Breńskie Kierpce. Ostatnie przed przerwą, siódme zawody odbyły się w 2002 roku i wówczas trasa liczyła 12 km. Drugi rok z rzędu Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna ponownie organizuje ten ceniony w środowisku biegaczy górskich bieg.
Biegli po Breńskie Kierpcefot: (indi)
Startowałam tu z dziesięć lat temu. Wtedy nagrodą za pierwsze miejsca w kategorii były autentyczne skórzane kierpce, w których później chodziłam – wspomina Alicja Sikora, która na bieg przyjechała z Bielska-Białej wraz z mężem Stefanem. Choć na bieg przyjechali autobusem, z przesiadką w Skoczowie, po zakończeniu zawodów do domu udali się… piezo przez Błatnią. – Mieszkamy na osiedlu Kopernika w Bielsku. Z Błatniej mamy przecież blisko – beztrosko mówiła emerytka przed wyruszeniem w 10-kilometrową trasę do domu. - Godzina trzydzieści, to cóż to za problem – stwierdziła wyjaśniając, że zejdą do Wapiennicy i stamtąd może podjadą podmiejskim autobusem, ale jeśli akurat żaden nie pojedzie, to pójdą dalej pieszo.
Na bieg zjechali zawodnicy z naszego regionu, ale też wielu z Żywieczczyzny i Śląska. Najlepszy z naszych, 23-letni Tomasz Kawik uplasował się na drugiej pozycji kategorii generalnej. Przyznaje, że trenuje już od dwunastu lat, od gimnazjum, a bieganie jest dla niego pasją, jednak traktuje ją bardzo poważnie. – Tak pół na pół, trochę zawodniczo, ale też jest to moje hobby – przyznał zapytany, jak traktuje bieganie, treningi i starty w zawodach. Czy nastawiał się na zwycięstwo? – Zawsze walczę o najwyższe lokaty, więc liczyłem, że będę na podium – przyznał. Choć jest z Brennej, wcale nie trenował na trasie biegu, choć była ona podana w regulaminie na długo przed startem. – W zeszłym roku na tym biegu ją przebiegłem. Na co dzień raczej wolę inne trasy, w kierunku Błatniej, Klimczoka, Szyndzielni – przyznał.

Oprócz biegu głównego, w którym wystartowało ponad dwustu zawodników, organizatorzy przygotowali także biegi dla dzieci. Najmłodsi biegacze od przedszkola po klasy II SP ścigali się na boisku, starsi zaś na różnej długości dystansach na wałach Brennicy. Oto wyniki: Przedszkolaki. Dziewczynki: 1. Oliwia Gawlas, 2. Łucja Kuszka, 3. Marta Krosny. Chłopcy: 1. Tymoteusz Dyduch, 2. Jan Kurzyniec, 3. Mateusz Garnoszyn. Klasy I-II dziewczyny: 1. Martyna Panek, 2. Jagna Greń, 3. Zuzanna Skuduk. Chłopcy: 1. Maciej Tomecki, 2. Filip Gwara, 3. Szymon Marczak. Klasy III-IV. Dziewczyny: 1. Bernadeta Porwolik, 2. Daria Lisowska, 3. Weronika Herzyk. Chłopcy: 1. Jakub Skudlik, 2. Dawid Wałaski, 3. Oskar Pustelnik. Klasy V-VI dziewczyny: 1. Patrycja Chujeba, 2. Nadia Krzempek, 3. Tatiana Mysakowicz. Chłopcy: 1. Dawid Krzempek, 2. Daniel Oleś, 3. Jan Drelich. Gimnazjum. Dziewczyny: 1. Marcelina Wojtyła, 2. Natalia Sokołowska, 3. Julia Drabek. Chłopcy: 1. Radosław Greń, 2. Wojciech Wojtyła, 3. Krzysztof Tomaszko.

Dorosłych rywalizujących na 15-kilometrowej trasie górskiej sklasyfikowano zarówno w kategorii generalnej, jak i w poszczególnych grupach wiekowych.
Oto wyniki:
Klasyfikacja generalna. Mężczyźni: 1. Dawid Malina (Rybnik), 2. Tomasz Kawik (Brenna), 3. Piotr Koń (Ręczno). Kobiety: 1. Michalina Mendecka (Łaziska Górne), 2. Agnieszka Szurko (Chorzów), 3. Justna Adamus-Kowalska.
Kategoria M1: 1. Dawid Malina, 2. Tomasz Kawik, 3. Marcin Ciepłak (Rybnik). M2: 1. Piotr Koń, 2. Jarosław Gniewek (Bielsko-Biała), 3. Jakub Glajcar (Wisła). M3: 1. Mariusz Gregorczyk (Beskidzkie), 2. Jacek Kurek (Tychy), 3. Adam Jagieła (Siemianowice Śląskie). M4: 1. Janusz Pytel (Zawiercie), 2. Henryk Kocyba (Lubliniec), 3. Jerzy Połeć (Ruda Śląska). M5: 1. Stefan Sikora (Bielsko-Biała), 2. Kazimierz Hyrnik (Tychy), 3. Ryszard Stelmaszczyk (Katowice). K1: 1. Michalina Mendecka, 2. Agnieszka Szurko, 3. Agnieszka Jarosz (Czekanów). K2: 1. Justyna Adamus-Kowalska, 2. Monika Bielińska (Knurów), 3. Agata Długosz (Mikołów). K3: 1. Dorota Jonkisz (Czechowice-Dziedzice), 2. Adriana Fąfrowicz (Cieszyn), 3. Elżbieta Chłap (Katowice). K4: 1. Alicja Sikora (Bielsko-Biała), 2. Bogdana Ciepłak (Rybnik), 3. Dorota Szeszko (Bytom).

Wyłoniono także najmłodszych i najstarszych zawodników. Najstarszą zawodniczką okazała się być Alicja Sikora, rocznik 1952, natomiast najstarszym Józef Droszczak, rocznik 1934. Oboje bieg ukończyli w dobrych czasach. Jak podkreślali organizatorzy po zapoznaniu się z opiniami osób obeznanych w temacie biegów górskich Bieg O Breńskie Kierpce jest na bardzo wysokim poziomie. O kilka minut poprawiono ubiegłoroczny rekord trasy, a wszyscy dobiegli do mety na długo przed końcem limitu czasu.
(indi)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz